Ege Haberleri

  Gazeteci Erel unutulmadı

  Evrim ATAMAN / SEFERİHİSAR, (DHA)
  08.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA’dan 1994’te Seferihisar’a gelmek üzere yola çıkan ve Afyon Bayat yakınlarında bir kamyonun sıkıştırması sonucu otomobili takla atan ve yaşamını yitiren gazeteci Teoman Erel’in anısına Sığacık’ta anıt yapıldı. Erel’in anıtı, ölümünün 18’inci yıldönümü olan 6 Temmuz’da törenle açıldı.

   


  Törene Seferihisar Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, gazeteciler Doğan Yurdakul, Ali Eyüpoğlu, Haluk Besen, Erel’in eşi Gül Neşe Erel, oğlu Hasan Erel ve çok sayıda seveni katıldı.
  Soyer, göreve geldiğinde Erel’in Seferihisar’da yaşadığını bilmediğini söyledi. Usta gazetecinin ilçede yaşadığın öğrenir öğrenmez Seferihisar’da yazdıklarını kitaplaştırdıklarını belirten Soyer, “Bundan sonra da Erel’i yaşatacak bir şey yapmayı hayal ettik. Çünkü Teoman Erel, İlhami Soysal, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi gibi varlıklarıyla, yaşamlarıyla gurur duyacağımız isimlerden biriydi” dedi.
  Seferihisar’a aşıktı
  Gül Neşe Erel, usta gazetecinin Seferihisar’ı çok sevdiğini söyledi, “Teoman, Seferihisar’a aşıktı, Bir gün Seferihisar’a yerleşmek, burada hayatına devam etmek ve kitap yazmak isterdi. Başkan Soyer ve heykeltıraş Gökhan Yerlikaya’ya çok teşekkür ediyorum. Teoman’ın son hayalini gerçekleştirdiler. Teoman burada kitabını yazıp, rakısını yudumlayacak” dedi.
  Anıtın ön yüzünde usta gazetecinin “Yaşam Bir Şaka Gibi” kitabının kapağı ve fotoğrafı, arka yüzünde ise Gül Neşe Erel’in eşi ve Seferihisar sevgisi üzerine yazdığı yazısı bulunuyor.
  1940 doğumlu Teoman Erel, 1960’lardan itibaren Akis, Yeni İstanbul, Günaydın, Milliyet ve Güneş gazetelerinde yazdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı