Ege Haberleri

  FY Mobilya için kriz fırsat oldu

  Burcu TANER, (DHA)
  03.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’yi sarsan 2001 krizinde edindiği tecrübeyi, 2008’de patlak veren küresel krizde kullanan İzmirli mobilyacı Feridun Yeşilyurt, yenilikçilik ve tasarımla dev adımlar attı.

  İZMİR’in ilk butik mağazası olarak 1986’da açılan, 1991’de ise mobilya sektörüne ‘showroom’ kavramını getiren FY Mobilya, krizden etkilenmek bir yana, kazançlı çıktı. İzmir’de kendi tasarladığı mobilya ürünlerini, diğer yan aksesuvarları ile pazarlama tekniğini geliştiren FY Mobilya’nın sahibi Feridun Yeşilyurt, 2001 krizinde çoğu firma gibi küçüldüklerini, ancak kısa zamanda geliştirdikleri yenilikçi yöntemlerle çıkışı yakaladıklarını söyledi.

  Yenilikçi ürünler

  Küresel kriz öncesi, yurtdışı pazarların da çeşitlendirilmesi gerektiğinin farkına vardıklarını anlatan Yeşilyurt, “Oturarak, bekleyerek iş yapma dönemleri geride kaldı. Bunu bildiğimiz için 2001 krizinin ertesinde büyümeye başladık. Gayrimenkullerimizi satarak şirket sermayesini artırdık. Bu sayede dünyada müşterilerimiz oluşmaya başladı” dedi. O dönemde dış pazarlarda daralma olmadığı için sorun yaşamadıklarını aktaran Yeşilyurt, daralmanın yaşandığı 2008 krizinin başlangıcından bu yana ise tasarıma ağırlık vererek, yenilikçi ürünleri değişik ülkelere satmaya çalıştıklarını dile getirdi. Yeşilyurt, bağlantılarının büyük bölümünü fuarlarda kurduklarının altını çizdi.

  EVLER MANKEN

  Mobilyada “özel tasarım elbise” anlamına gelen ‘haute couter’ tasarım ve üretim anlayışını benimsediklerini söyleyen Yeşilyurt, “Abiye ürünler tasarlıyoruz. Ancak bizim mankenimiz evler, kafeler, restoranlar, oteller. Dünyanın ünlü markalarının çizgilerinden yararlanmamız avantaj sağladı” dedi.

  “TOPTAN” PAZARLAMA

  Yeni pazarlama tekniklerine de yöneldiklerini belirten Yeşilyurt, temel mobilya ürünlerin yanısıra, aksesuvar, aydınlatma, halı, perde ve tüm dekorasyon ürünlerini bir bütün halinde sunduklarını ifade etti. Bu sayede ürettikleri projeleri müşteriye bütünlüklü şekilde yansıtabildiklerini kaydeden Yeşilyurt, yan sektörlerin de kazanç sağladığını vurguladı. İzmir’in ilk butik mağazası olarak yeniliklerin devam edeceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı