Ege Haberleri

  Fuhuş şebekesi yağmura yakalandı

  Taylan YILDIRIM / İZMİR, (DHA)
  11.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yabancı uyruklu kadındarı iş bulma bahanesiyle kandıran ve facebook üzerinden beğendiklerini zorla fuhuşa zorlayan şebeke polis tarafından çökertildi.

  Aralarında avukat, ekonomist, hemşire gibi mesleği olan kadınları kullanan fuhuş şebekesinin, polisin operasyon hazırlığında olup olmadığını anlamak için de sık sık taksilerle emniyet binasının önünden geçtikleri anlaşıldı. Operasyon hazırlığı yapıldığını anladıkları anlarda ise elemanlarını, “Bu gece yağmur yağabilir” şifresiyle uyardıkları, onların da telefonlarını kapatıp, fuhuş yapan kadınları sakladıkları ortaya çıktı.

  Kentte fuhuş yaptıran kişileri belirleyip yakalamaya yönelik çalışmalarını sürdüren İzmir Emniyeti Ahlak Büro Amirliği ekipleri, özellikle yabancı uyruklu kadınları, suç örgütünün koordine ederek bu amaçla kullandığı belirledi. Araştırmalarını derinleştiren ekipler, liderleri arasında Azerbaycanlı kadın zanlı G.A.'nın da bulunduğu fuhuş şebekesinin kullandığı adresleri tek tek tespit etti. Geçen cuma günü İzmir, Aydın ve Antalya illeriyle ilçelerinde eş zamanlı yapılan baskınlarda, 41 kişi gözaltına alındı.

  66 FUHUŞ MAĞDURU KADIN KURTARILDI
  Baskınlar sırasında, aralarında avukat, ekonomist, hemşire gibi meslekleri olan, Belarus, Rusya, Ukrayna, Fas, Kırgızistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Türkmenistan uyruklu 66 kadın kurtarıldı. Zanlılardan şikayetci olan kadınlar, ifadeleri alındıktan sonra sınır dışı edilmek üzere İzmir Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

  FACEBOOK'TAN BEĞENİP GETİRTMİŞLER
  Operasyonla kurtarılan kadınlarının ve zanlıların ifadeleriyle, polisin yaptığı araştırmalar, şebekenin kullandığı yöntemleri de ortaya çıkardı. Şebekenin ilk olarak bağlantı kurdukları kişiler aracılığıyla, iş vaadiyle kandırılan yabancı uyruklu kadınları buldukları, daha sonra da bunların fotoğraflarını sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan görüp beğendikten sonra Türkiye'ye getirdikleri saptandı. Genellikle dikkat çekmemesi için Antalya'dan ülkeye girişleri sağlanan kadınların, daha sonra da İzmir'e getirilip şebekenin kontrolündeki otel ya da evlere yerleştirildikleri tespit edildi. Burada kadınların pasaportlarına el koyduktan sonra, vadettikleri işler yerine fuhuş yaptırmaya başladıkları belirtildi. Fuhuş yapmak istemeyen kadınlara döverek ve tehdit ederek, baskı yaptıkları anlaşıldı.

  POLİSİ KONTROL ETMİŞLER
  Fuhuş yaptırdıkları kadınları, gruplar halinde evlerde ya da otellerde saklayan zanlıların, kadınları müşterilere de yine kendilerine bağlı çalışan kişilerle gönderip, sonrasında teslim alarak geri getirdikleri belirlendi. Operasyon öncesinde polisin teknik ve fiziki takibi sırasında şebekenin kullandığı ilginç bir yöntem de ortaya çıkartıldı. Şebeke elemanlarının, hemen her gün sabaha karşı, İzmir Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü'nün, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün önünden, dikkat çekmeden taksilerle geçip, polisin operasyon hazırlığı yapıp yapmadığını kontrol ettikleri anlaşıldı. Operasyon yapılacağını anladıklarını ise elemanlarını, “Bu gece yağmur yağabilir” şifresiyle uyardıkları tespit edildi. Bu uyarının ardından, diğer zanlıların, telefonlarını kapatıp, sim kartlarını çıkardıkları, fuhuş yapan kadınları bulundukları yerlerden acilen toplayıp, başka yerlerde sakladıkları belirlendi.
  Polisin bu operasyona, ilk olarak bu gözcüleri yakaladıktan sonra başladığı öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı