GeriEge Fuar nostaljisi kitap oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fuar nostaljisi kitap oldu

Fuar nostaljisi kitap oldu
refid:29918835-spot ilişkili resim dosyası

İzmirlilerin sosyal ve eğlence kültüründe unutulmaz bir öneme sahip olan ve 28 Ağustos Cuma günü kapılarını 84.kez açmaya hazırlanan Kültürpark'ın geçmişi kitap oldu.Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü akademisyenleri tarafından derlenen ve İletişim Yayınevi'nden çıkan "İzmir Kültürpark'ın Anımsa(ma)dıkları" isimli kitaba Türkiye'den ve yurtdışından akademisyenler ile yazarlar destek verdi. Kültürpark'ın geleceğine ilişkin alınacak kararlarda rehber oluşturacak bir kaynak niteliği taşıyan kitapta İzmirlilerin park hakkında görüşlerine de yer verildi.
Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ahenk Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Kılınç ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burkay Pasin tarafından derlenen kitapta araştırmalar aracılığı ile Kültürpark'ın tarihine ışık tutulması amaçlandı. Park'ın unutulan tasarımcısı Mesut Özok'un hatırasının da yaşatıldığı kitabın çıkış noktasını anlatan Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Kılınç, "Kültürpark'ın geçmişine doğru yolculuğa çıkmak; tasarımında, kullanımında ve yıllar içinde gerçekleşen değişiminde rol oynayan ve sonrasında unutulan aktörleri ve olayları hatırlatmak istedik" dedi.
Üç bölümden oluşan kitabın pek çok ünlü sanatçının sahne aldığı Kübana, Mogambo ve Ada Gazinosu gibi mekanların tarihine de giriş yapmayı amaçladığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Ahenk Yılmaz, " 'Yer, kimlik ve modernleşmenin temsilleri' başlıklı ilk bölümde Park'ın 50'li ve 60'lı yıllardaki soğuk savaş dönemindeki halleri ve 80'lerde eğlence kültürünün odağı haline gelmesi serüveni birinci elden tanıklıklarla aktarılıyor. 'Sergileme ve eğlence kültürünün mekânları' başlıklı ikinci bölüm ise Park'ın belleğinin önemli bir kısmını oluşturan pavyon ve gazino yapılarına odaklanıyor. İzmir Enternasyonal Fuar işlevinin 1936 yılından bu yana gerçekleştirilmesini sağlayan ve sergileme amacıyla inşa edilmiş ulusal ve uluslararası pavyon yapılarının günümüze ne yazık ki pek azı kalmış durumda. Bu yapıların tarihsel belgelemesini de içeren bölüm, Kültürpark'ı erken Cumhuriyet döneminde inşa edilmiş diğer kent parkları ile karşılaştırmalı olarak anlama imkanı sunuyor. Park'ın İzmir'in eğlence kültürüne olan katkısı da yadsınamaz bir öneme sahip. Bu bölüm 80'li yıllar başta olmak üzere, bölge halkı tarafından merakla beklenen, Zeki Müren, Gönül Yazar, Bülent Ersoy gibi pek çok ünlü sanatçının sahne aldığı Kübana, Mogambo, Ada Gazinosu gibi mekanların tarihine bir giriş yapmayı amaçlıyor. 'Anımsama ve unutmanın aktörleri' isimli son bölümde ise Kültürpark'ın bahsi çok geçmeyen ancak önemli figürleri arasında yer alan kişilere yer veriliyor" bilgisini verdi.
Kitaba Emel Kayın, Kalliopi Amygdalou, Emre Gönlügür, Sezgi Durgun, Elvan Altan, Yüksel Pöğün-Zander, Meltem Gürel, Emine Görgül, Nilay Ünsal Gülmez, Deniz Güner, Bahar Durmaz, Işın Can ve Gülsüm Baydar yazılarıyla katkı koydu.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle