Ege Haberleri

  Formula başkan yedi

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muhalefet koltuk götürdü

  TÜRSAB İzmir Başkanı Mert Dikmen, yarışları İstanbul’da yapmak isteyen Turizm Bakanı'na tepki göstermenin bedelini ödedi.

  TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mert Dikmen, Formula-1 tartışmalarında Turizm Bakanı Erkan Mumcu'ya, ‘‘İstanbul ve Antalya'nın Bakanı. Formula-1'i İstanbul'a almak istiyor’’ deyince görevden alındı.

  Hakkımı arayacağım

  TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy, Dikmen'le yürütme kurulunu ani kararla görevden aldı. Uygulamanın demokratik olmadığını savunan Dikmen, Şişli 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı, ‘‘Seçilerek göreve geldim. Hakkımı sonuna kadar arayacağım’’ dedi.

  Baltazzi getirildi

  FORMULA-1'in İzmir'de yapılmasına çaba gösteren Dikmen'in yerine Aleks Baltazzi getirildi. Mert Dikmen'in Turizm Bakanı Mumcu'nun kurbanı olduğu öne sürülürken, Ulusoy, ‘‘Yürütme kurulu başarısızdı, bu yüzden görevden aldık’’ diye konuştu.

  Bakanı eleştiriyordu

  DİKMEN, İstanbul ve Antalya'yı kollamakla suçladığı Turizm Bakanı Mumcu'nun, THY'nin İzmir'den yurtdışına direkt uçuş koymamasıyla ilgilenmediğini, Egeli turizmcinin bakanlıktan destek göremediği için sezonu kötü geçirdiğini öne sürdü.

  Başaran'ın yanıtı

  DİKMEN'in iddialarını yalanlayan TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy, başarısız oldukları için görevden aldıklarını söyledi. Dikmen ve ekibinin, 14 aydır görevde olduğunu belirten Ulusoy, ‘‘Biz elimizden gelen desteği verdik. Ama buna rağmen bir randıman alamadık. Tatil Fuarı yapılıyor, bizim haberimiz olmuyor. İzmir'in politikaları ile bizim politikamız uymuyor. Yeniden seçime gidinceye kadar Aleks Baltazzi başkanlığında yeni bir yürütme kurulu belirledik’’ diye konuştu.

  Önce istifamı istedi

  GEÇEN yıl Eylül ayında, seçilerek göreve geldiğini belirten Dikmen, Ege turizminin yeniden canlandırılması için çalıştıklarını söyledi. THY'nin İzmir'den direkt uçuşları olmaması, müze ve ören yerleri giriş ücretlerinin yüzde 100'ün üzerinde artırılması ve Ege'nin yurtdışı tur operatörlerinin kataloglarından çıkarılması konusunda eleştirileri olduğunu belirten Dikmen, ‘‘Ulusoy, bize gönderdiği yazıda genel merkezin politikalarına uygun tutum sergilemediğimizi belirtiyor. Evet bölge turizminin yeniden canlandırılmasına çalışmak, doğruları söylemek yanlış. Son olarak da Formula-1 yarışlarının İzmir'e alınmasını istemiştik. Ancak Bakan Mumcu, Formula-1 için en iyi kentin İstanbul olduğunu açıkladı. Biz de (Mumcu'nun İstanbul ve Antalya'nın Bakanı) olduğu yönündeki kanımızı dile getirdik. Ardından Mumcu, Ulusoy'a tepki gösterdi. Sonra Ulusoy, istifamı istedi ve sonunda görevden aldı’’ diye konuştu.

  YAŞANANLARI anti demokratik olarak nitelendiren Dikmen, Şişli 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtığını söyledi, ‘‘Ben seçilerek geldim. Bu nedenle genel merkez görevden alamaz. Disiplin Kurulu'na da vermedi. Hukuki yollardan hakkımı arıyorum. Yargının doğru kararı vereceğine inanıyorum. Atanan yeni yönetim de bugüne kadar bir açıklama yapmadı, acentelerin de onları değil, bizi tanıyacağını düşünüyorum’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı