Ege Haberleri

  Foça'da deprem riski yok

  Hürriyet Haber
  13.08.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Foça’da vatandaşlarla bir araya geldi, deprem açısından ilçenin en güvenli tatil bölgelerinden biri olduğunu söyledi.

  Depremin insanları öldürmediğini, eğitimsizliğin daha çok can aldığına dikkati çeken Ercan, 1900 yılı öncesinde Foça'da büyüklüğü 6'ya varan deprem olmadığına dikkati çekerek, "Son 2 bin yılda Foça'da olan iki önemli depremden biri, M.S.190'da 5.2, 1979'da 5.9'dur. Başka belgelenmiş depremi yoktur" diye konuştu.
  Güvenlik kentlerden
  Foça'da depreme neden olacak diri bir kırığın olmadığını belirten Prof. Ercan, şunları söyledi: Kısacası Foça güvenli bir kent. Kaldı ki, eğer Foça'da 7'den büyük depremler olmuş olsaydı, ne değirmenler, ne de taş evler ayakta kalırdı. Onlar, güvenliğin kanıtlarıdır" dedi.
  Ercan İzmir'le Aydın'ın en güvenli yazlık tatil cenetlerini ise Prof. Dr. Ercan, "Foça, Didim, Kuşadası, Pamucak, Gümüldür, Seferihisar (Sığacık), Urla, Alaçatı, Çeşme, Karaburun, Dikili olarak sıraladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı