Ege Haberleri

  Foça terörü lanetledi

  Seyfi GÜL / FOCA (İzmir), (DHA)
  13.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Foça Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının dün ortaklaşa düzenlediği yürüyüşe, yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

   

  Foça’da, askeri aracın geçişi sırasında yapılan, bir askerin şehit olduğu 11 kişinin yaralandığı bombalı saldırı, dün geniş katılımlı yürüyüş ve miting ile protesto edildi, teröre lanet okundu.
  Foça Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği yürüyüşe, ellerinde bayraklara yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Yürüyüşe, Foça'nın yanı sıra Aliağa ve Menemen başta olmak üzere çevre ilçelerden de çok sayıda kişi geldi. Mitinge CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Ege Üniversitesinde yatan yaralı Uzman Çavuş Hasan Furkan Özmen'nin Mersin'den gelen annesi Durdu Özmen ile babası Cengizhan Özmen, CHP İzmir İlçe başkanları, MHP Foça İlçe Başkanı Hanfi İspirli, ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve temsilcileri katıldı.
  Demokrasi meydanında basın bildirisini emekli TRT spikeri Fikri Talan okudu. Talan, “Milletimizi bölüp parçalamak onunu rengarenk açmış bağımsızlık gülünü koparmak istiyorlar. Bu oyunlara gelmeyeceğiz. Foça ve İzmir aydınlığının Türkiye'yi sarması dileğiyle kamuoyunu selamlıyoruz. Hainler dışında tüm yurttaşlarımızın kardeş olduğunu ve kardeşçe yaşamak istediklerini biliyoruz ve buna yürekten inanıyoruz” dedi.
  Reha Midilli Caddesi'ndeki Barbaros Büfe önünde toplanan kalabalık, sokakları adeta kırmızı, beyaza boyadı. “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Vatan bölünmez, böldürmeyeceğiz”, “PKK kalleştir”, “Askere uzanan eller kırılsın ”sloganları atan grup, cadde boyunca yürüyüşe geçti. Gruba, Foçalılar da evlerinin balkon ve pencerelerinden alkışlarla, Türk bayrakları ile donatılan büyük balıkçı tekneleri ve sandallarda denizden korna çalarak destek verdi. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş Demokrasi Meydanı'nda sona erdi. Burada hain saldırıda ağır yaralanan askerlerden Hasan Furkan Özmen'in babası Cengizhan Özmen bir konuşma yaptı. Cengiz Özmen, oğluyla gurur duyduğunu belirtip, “Bu teröristlere köpek bile denmez. Köpek yararlı bir hayvandır. Köpeğin mezarı olur, bunların olmaz. Askerlerin sahip çıktıkları için Foçalılara, çok teşekkür ediyorum” dedi. Eşinden sonra kürsüye gelen Durdu Özmen ise fenalaşınca, konuşmasını yapamadı.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı