Ege Haberleri

  Fırtına çiçek seracılarını soldurdu

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  17.01.2012 - 16:19 | Son Güncelleme:

  Urla ve Bayındır ilçelerindeki 5 bin çiçek üreticisi kötü hava koşullarının kurbanı oldu. Seralar büyük zarar görürken, binlerce çiçek çürümeye terkedildi.

  ÇİÇEKLER SERADA SOLDU, ÜRETİCİ YIKILDI

   İzmir kent merkezindeki İnciraltı bölgesi ile Seferihisar, Urla, Bayındır ilçelerindeki 5 bin çiçek üreticisi kötü hava koşullarının kurbanı oldu. Seralar büyük zarar görürken, binlerce çiçek çürümeye terkedildi.

  Bölgenin en büyük çiçek üretim ve pazarlama kooporatifi Flora Çiçekçilik’in 2’nci Başkanı Orhan Başçıl, başlarına gelenin afet olduğunu belirttii. Üretici açısından soğuk bir yıl yaşandığını kaydeden Başçıl şunları söyledi:

  "Eylül ve ekim aylarında, çiçeklerin büyümesi için gerekli olan pastırma yazı bu yıl yaşanmadı. Ardından seralarda gerekli sıcaklık sağlanamadı. Geceleri sıcaklık üç derecenin altına düştü. Fırtına ve yağmurun da etkisiyle seraların üzerlerindeki naylonlar uçtu, çiçeklerin büyük bölümü kurudu. Geriye kalanların da büyüyüp büyümeyeceği şüpheli. Ürün çiçek açmayınca üreteci ne yapsın? En çok zarar gören çiçeklerin başında kasımpatı ve gül var. Üretici kredi almış, ürün yetişmezse nasıl ödeyecek? Banka borçlarımızın ertelenmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bu yıl üreteci sezonu zarar ile kapattı. Devlet sesimizi duysun."

  SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE UMUT İTHAL GÜLDE

  Üretimin yoğun olduğu bölgelerden biri olan Menderes’te güllerin kötü hava koşullarından gördüğü zarar nedeniyle, bu yıl sevgililer gününde satacak gül bulmakta zorlanacaklarını dile getiren İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Mesut Tutar da şöyle dedi:

  "Yerli güllerin neredeyse tamamı zarar gördü. Sevgiler gününde tek çare ithalat. Birçok arkadaşımız dünyanın sayılı gül üreticilerinden Kolombiya ile bağlantı kurmaya çalışıyor. Gülün zarar görmesi nedeniyle fiyatların artması doğal. Çiçekçiler işyerinde satacak çiçek derdine düştü."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı