Ege Haberleri

  Finansal kriz reel krize dönüşebilir

  Osman Nuri BOYACI/ DENİZLİ, (DHA)
  17.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Örün, iplik fiyatlarındaki artışın tekstil ve konfeksiyon sektörünü de etkileyebileceğini belirterek, global finansal krizin reel krize dönüşebileceği uyarısı yaptı.

  Kısa adı DETKİB olan Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Konferans Salonu’nda düzenlenen Pamuk ve İplik Fiyatları ve politikaları Yakın Gelecek Piyasalar Olası Projeksiyon Toplantısı’na konuşmacı olarak DETKİB Başkanı Süleyman Kocasert, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün, Türkiye Çorap Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Öztürk, Fiberteks Dış Ticaret’ten Mahir Maner konuşmacı olarak katıldı. Denizlili tekstil sanayicilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Türkiye moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün, Türkiye’de pamuk ekim alanlarının giderek daraldığını, çiftçinin pamuk ekimi için teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, “Söke Ovası’nda ilk kez pamuk tarlalarına kavun karpuz ekildiğini gördüm. Hindistan ve Pakistan pamuk ipliğinde iç pazara satışı teşvik edip, ihracata engellemeler getiriyor. Pamuk ipliği ve kot kumaşı fiyatları yükseliyor” dedi.

  Pamuk üretimi artırılmalı

  Türkiye’nin yılda 1 milyon 350 bin ton pamuk tüketimi yaptığını söyleyen Örün, “Çiftçi teşvik edilerek, pamuk primleri artırılarak, süresi uzatılarak Türkiye’nin pamuk üretimi artırılmalı. Hindistan ve Pakistan’daki fiyat artışlarından dolayı Türkiye’de siparişlerde artış oldu. Haziran’a kadar siparişler dolu. Ancak, Pakistan, Çin ve Hindistan’daki artışlar Türkiye’ye de yansıyacak. Türkiye’de konfeksiyonda fiyatlar yükselme trendine girecek. Mutlu tablo uzun sürmeyecek. Bunun önlemlerinin devletin de kontrolünde alınması lazım” dedi.

  Toparlanma sağlandı

  Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Süleyman Kocasert ise Denizli’nin 2010 yılından itibaren tekstil ve konfeksiyon ihracatında geçen yıla göre önemli artış sağladığını, dört aylık artışın yüzde 35.8 olduğunu belirterek, “Bir toparlanma sürecine girdiğimiz şüphesiz. Son dört ayda Çin’e gerçekleşen ihracıtımız yüzde 127 arttı. Çin rakip ülke olmanın yanında artık Pazar ülke olmaya başladı. Bu yıl yaşadığımız en önemli sorunların başında pamuk ipliği fiyatında yaşanan büyük artış geliyor. Ayrıca euro kurundaki düşüş de ihracatının yüzde 50’den fazlasını AB’ye yapan Denizli7yi yakından etkiledi. Kurla ilgili Merkez Bankası’na büyük sorumluluk düşüyor. Önümüzdeki dönemde bir faiz artırımına gidilmemeli. Kurdaki düşüş faiz artırımı ile daha büyük baskı altına girecektir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı