Ege Haberleri

  Festival, Cenevre Büyük Tiyatrosu Balesi ile bitti

  Hürriyet Haber
  06.07.2015 - 01:30 | Son Güncelleme:

  29’UNCU Uluslararası İzmir Festivali, 2 Temmuz Perşembe akşamı Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılan Cenevre Büyük Tiyatrosu Balesi gösterisi ile sona erdi.

  Festival, Cenevre Büyük Tiyatrosu Balesi ile bitti

  Geçmişi 19. Yüzyıla kadar uzanan Cenevre Büyük Tiyatrosu Balesi, dünyanın en iyi koreografları ve dansçılarıyla çalışmış, köklü ve her anlamda yetkin bir topluluk olduğunu koreograf Ken Ossola’nın "Lux" ve koreograf Andonis Foniadakis’in "Glory" adlı eserlerini sahnelediği festival gösterisinde bir kez daha kanıtladı. Ossola’nın Gabriel Faure’nin Requiem’i üzerine yazdığı, karanlık ve aydınlığı, ölüm ve yaşamı sorguladığı "Lux", izleyenler üzerinde çarpıcı bir etki bıraktı. 35 dakikalık eserde görev alan 19 dansçı hayranlıkla izlendi.Gösterinin ikinci yarısı koreograf Andonis Foniadakis’in "Glory"sine ayrılmıştı. 23 bölümden oluşan ve toplam 63 dakika süren eser, Tassos Sofroniou’nun kostümleri ve Jullien Tarride’nin Haendel’in seçilmiş eserleri ve bunlar üzerine yaptığı düzenlemelerle oluşturduğu müziği ile adeta soluksuz izlendi.

  Gece, modern dansın ilahları kabul edilen ve her iki eserde de görev alan 19 dansçının dakikalarca alkışlanmasıyla son buldu. Böylece, 26 Mayıs’ta, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, dünyanın en önemli şeflerinden Riccardo Muti yönetimindeki Luigi Cherubini Orkestrası konseriyle başlayan Festival sona erdi.

  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı