Ege Haberleri

  Ferro Siliko tesisi ithalattan kurtaracak

  Ferah IŞIK, (DHA)
  13.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli Çardak’taki Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde hazırlıkları tamamlanan Ferro Siliko Manganez tesisi, temel için gün sayıyor.

  Bir yıl içerisinde üretime geçecek tesis, Türkiye’nin ithalatına son verecek. GMY Madencilik Şirketi’ne tahsis edilen 257 bin 551 metrekarelik parsel üzerine yapılacak olan fabrika, ekonomide önemli bir açığı kapatacak. GMY Madencilik kurucu ortağı ve Genel Müdürü Mustafa Güçlü, bu ay içerisinde temeli atılacak fabrikaya ilk etapta 50 milyon, toplamda 130 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi. Güçlü, “Ülkemizde üretilen manganez işlenmiyor. Hammadde olarak yurt dışına gönderilip, işlendikten sonra başta demir-çelik sanayinde kullanılmak üzere tekrar ülkemize ithal ediliyor. Biz önemli bir açığı kapatacağız. Fabrikamızı en geç bir yıl içerisinde faaliyete geçireceğiz. Ayrıca yılda 150-200 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz. Günde 300-350 ton üretim yapacak tesisimizde 550 kişiye istihdam sağlayacağız” dedi.

  DEMİR ÇELİK RAHATLADI
  Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, ülkemizde tüketilen manganezin yüzde 95’e yakınının parça cevheri ve alaşımları şeklinde demir çelik sanayinde kullanıldığını belirterek, “Geriye kalan yüzde 5’i ise kimya sanayinde kullanılıyor. Kurulacak tesis, iç piyasa talebini karşılayacak, ferro siliko manganez ürünü konusunda ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracak. Ülkemizde bu cevheri işleyen tesis yok. Demir-çelik ve döküm sanayisi de derin bir nefes alacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı