Ege Haberleri

  Fay üstünde hastane

  Hürriyet Haber
  20.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yapımına iki yıl önce başlandı, 600 milyar lira harcandı. Edremit ve çevresine hizmet verecek 200 yataklı tesisin fay hattı üzerine kurulduğu öne sürülüyor.

  EDREMİT Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, ön araştırma yapılmadan iki yıl önce ihale edilerek 600 milyar liraya tamamlanma aşamasına gelen 200 yataklı Bölge Hastanesi'nin, doğu fay hattının üzerinde olduğunu, ÇED raporunun da bulunmadığını söyledi.

  Harita hazırlığı

  İSTANBUL ve Karadeniz Teknik üniversiteleri işbirliğiyle Edremit Körfezi'nin deprem haritasının hazırlandığını söyleyen Kılıç, ‘‘Edremit Bölge Hastanesi için karanlık bir güzergah belirleniyor. Hastanenin altında fay hattı olduğunu halka nasıl açıklarız'' dedi.

  Zemin etüdü yok

  BALIKESİR Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü yetkilileri, Zemin Etüd Raporu Yönetmeliği'nin 2 Eylül 1999'da yayınlandığını hatırlatarak, bu tarihten önce başlayan inşaatın da zemin etüdü olamayacağını belirtti. Bu konuda kuruma iletilen herhangi bir bilginin olmadığını da kaydetti.

  MTA rahatlıyor

  MADEN Tetkik Arama Enstitüsü Balıkesir Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise her fay hattının yıkıcı olmadığını, kavram kargaşası yaşandığını söyledi. Yetkililer, Edremit Körfezi'nin birinci derece deprem kuşağında olduğunu, ancak bir tehlike bulunmadığını bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı