Ege Haberleri

  Faili meçhul suç kalmadı

  Ali GÜNDOĞAN, (DHA)
  09.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmaris Emniyet Müdürlüğü’nün geçen yıl basınla birlikte uyguladığı ‘duyarlı vatandaş’ projesi başarılı oldu. Suç oranlarının düştüğü ilçede, vatandaş da rahatladı.

  MUĞLA İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve Marmaris İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Turan Çebi, “Basın ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz ‘Duyarlı vatandaş’ projemizle ilçemizde suç oranları düştü, faili meçhul olay kalmadı” dedi.
  İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Turan Çebi, Terör, Asayiş, Kaçakçılık ve Güvenlik Şube Amirleri’nin de katıldığı “Turizm sezonu sonu asayiş istatistikleri” konulu toplantıda, son üç yılın karşılaştırmasını yaptı. Çebi, “Suçlarda yüzde 20 düşüş yaşandı. Ocak-Kasım 2009 arasında meydana gelen 360 ev ve iş yeri hırsızlığına karışan 877 kişi yakalanarak adli makamlara teslim edildi. Geçen yıl basın çalışanları ile ortaklaşa hayata geçirdiğimiz ‘duyarlı vatandaş’ projemizle herkesin polis gibi olmasını istedik. Bu projenin meyvelerini biten turizm sezonunda elimize gelen istatistiklerle de gördük. 2007 yılında 725, geçen yıl 473 ve bu yılda 360 ev ve iş yeri hırsızlığı meydana geldi” dedi.
  Herkes polis gibi
  Polisin her zaman her yerde olamayacağını, ama vatandaşın her yerde olduğunu vurgulayan Çebi, “Duyarlı vatandaş projesini basın yolu ile kamuoyuna bir yıl önce duyurduk. El ilanları ve afişlerle yapılan çalışmalar sonucu 155 Polis İmdat servislerine günde yaklaşık 700 ihbar geldi. Bu yıl Ocak-Kasım arasında her ay yaklaşık 21 bin ihbar değerlendirildi. Bu ihbarın yarısı asılsız çıktı. Değerlendirilen ihbarlar sonucunda vatandaşlarımızın görgü tanıklığı ve şüpheli gördükleri kişileri bildirmesiyle meydana gelen 360 adet ev ve  işyeri hırsızlığı faillleri yakalanarak adli makamlara teslim edildi. Yakalanan 877 kişiden 780 tanesi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bizler bu makamlarda geçiciyiz, halklar burada yaşamaktadır. Herkes yaşadığı apartmana, sokağa ve ilçeye sahip çıkmalıdır. Suçlular halk ve polis arasındaki iletişimle amaçlarına ulaşamaz” dedi.
  MÖBESE takip sistemi
  MOBESE sistemi takip merkezinin yapılmasıyla suç oranların düşeceğini bildiren Çebi, “2007 yılında işadamı Halit Narin tarafından 2 milyon lira verilerek Marmaris merkez ve İçmeler, Armutalan, Beldibi beldelerine konulan güvenlik kameralarının takip sistem merkezleri 2010 yılı turizm sezonunda hayata geçiyor. Halit Narin tarafından 600 bin dolar bağışla polis merkezlerinde MOBESE takip sistemleri kurulacak. 2010 turizm sezonunda hayata geçecek olan proje ile Marmaris ve beldeleri 7 gün 24 saat gözlenecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı