Ege Haberleri

  Fabrikalar kapandı göç başladı

  Mehmet YENEN / SİMAV (Kütahya), (DHA)
  03.07.2015 - 01:46 | Son Güncelleme:

  KÜTAHYA’nın Simav İlçesi’ndeki küçük esnaf, siftah yapamadan günü geçirdiği için göç etmeye başladı. Fabrikaların birer birer kapanmasıyla işsizliğin arttığı ilçede giderlerini karşılayamadıklarını söyleyen dükkan sahipleri, boşalan işyeri sayısının giderek arttığını öne sürdü.

  Fabrikalar kapandı göç başladı

  Birkaç yıl öncesine kadar 100’ü aşkın kereste fabrikasının çalıştığı ilçede işletme sayısının 5’e indiğini söyleyen Simavlılar, fabrikaların yerini küçük ölçekli atölyelerin aldığını, en önemli geçim kaynakları olan kereste borsasının iyice durgunlaştığını belirtti. El halıcılığının da artık tarih olduğu Kütahya’nın Simav İlçesi’nde esnaf eski günlerini arar oldu.

  Simav’da geçen yıl 450 bin TL masraf ederek ilçenin en işlek yerine et ve et ürünlerinin yanı sıra çeşitli yiyecek ve içeceklerin satıldığı modern bir şarküteri reyonu açtığını söyleyen Mehmet Gültekin, 1 yılın sonunda işyerini kapatıp İzmir’e göç etmek zorunda kaldığını anlattı. Simav’ın ekonomik durumunun giderek bozulduğunu öne süren Gültekin, "Memur ve emekliler de olmasa Simav’da esnaf diye bir şey kalmaz. Onların da maaşları düşük olduğu için alım güçleri kısıtlı. Bütçelerine göre günlük gereksinimlerini karşılayabilecek kadar alışveriş yapabiliyorlar. Esnafımız Dumlupınar Üniversitesi Simav Teknoloji Fakültesi ile Simav Meslek Yüksekokulu’nda okuyan öğrencileri fırsat bilerek yeni işyerleri açmaya başladı. Ancak her iki okulun da Simav dışında olması ve devlet yurdunun da okulların bulunduğu bölgeye kaydırılması bizi hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

  Küçük Sanayi Sitesi’nde oto yedek parça satışı yapan Süleyman Gökçedağ ise veresiye ile iş yaptıklarını söyleyerek vatandaşın alım gücünün düşük olmasından yakındı. "Yaprak kımıldamıyor. Esnaf kan ağlıyor" diye konuşan Gökçedağ, "En iyi müşterilerim bile söz verdiği günde borcunu ödeyemiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Simav’ın en güzel yerlerinde işyerlerinde kiralık tabelası asılı. Kiralık işyeri sayısı giderek kabarıyor. Esnaf dükkanını kapatıp çareyi başka yerlere göç etmekte buluyor" dedi.

  Simav Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Aydoğan da, "Esnafı durumu hiç iç açıcı değil. Her geçen gün kan kaybediyor. Sadece memur ve emeklilerin maaşıyla ayakta duruyorlar. Yapılan tüm alışverişler veresi yapılıyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı