Ege Haberleri

  EXPO KURBANI

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)
  22.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MİMARLAR Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, EXPO 2020 için Paris’te yapılan sunumdaki alanla ilgili proje fotoğrafları ve videoyu izleyince şok olduklarını söyledi.

  Topal, kamuya terk edilecek yerde yapılacağı açıklanan EXPO binalarının, binlerce ağacın olduğu 1. derece doğal sit alanı ve lagünün üzerinde yer alacağının ortaya çıktığını söyledi. Topal, “Yapılar İnciraltı kent ormanındaki ağaçlar üzerine yapılacak. Kent aldatılıyor. EXPO’nun İnciraltı’ndaki birinci derece doğal sit alanı ve lagünde yapılması kabul edilemez. Kent ormanlarının yok edilmesiyle elde edilecek alan üzerine kurulması, EXPO ruhuna da sağlık temasına da ters olduğundan oylamada önemli bir dezavantaja dönüşmektedir. Sunumlarda görülen 1. Derece Doğal Sit alanı ve kent ormanı alanını EXPO alanı yaparak yapılaşmaya açmanın mantığını anlatmak kolay olmayacaktır” dedi.

  İzmir planlama tarihi açısından belki de en yanlış kararlardan birinin alındığını öne süren Topal, “İnciraltı bütünü ve kent ormanını EXPO gerekçesine sığınarak yapılaşmaya açmak vahim bir tablodur. Son 50 yıldaki en yanlış plan kararıdır” dedi. EXPO aracılığıyla yapılaşmaya açılmaya çalışılan İnciraltı’nda alışılmadık büyüklükte bir alanın AVM’ler için ayrıldığını belirten Topal, “Şu an bölgedeki tüm AVM’lerden kat kat daha fazla bir alan, 110 bin metrekare büyüklüğünde AVM alanı belirlemiştir. Bunun yanısıra Üçkuyular civarında yine devasa boyutlarda bir alanın AVM olarak projelendirilme sürecinde olduğu bilinmektedir. Kentin bu yoğunlukta AVM ihtiyacı olduğunu savunmak mümkün değildir” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı