Ege Haberleri

  EXPO için tek yürek

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  05.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara’nın da EXPO 2020 adaylığını açıklamasının ardından İzmir Valisi Cahit Kıraç başkanlığında Belediye Başkanları, rektorlör, oda başkanları biraraya geldi.

  Siyasi parti temsilcilerinden üniversite rektörlerine kadar çok çeşitli kesimlerin oluşturduğu kurulun Mövenpick Otel’deki ilk toplantısı sonrasında bir açıklama yapan İzmir Valisi Cahit Kıraç, 1,5 saat boyunca İzmir’in EXPO 2020 adaylığı konusunda görüştüklerini belirtti. 2015 EXPO oylamasının yapıldığı 31 Mart 2008’den sonra geleceğe dönük çalışmalarla Paris’ten ayrıldıklarını o zaman da açıkladıklarını dile getiren Kıraç, “O süreçte 110 ülkeyi ziyaret ettik. 4 farklı heyet kentimizi ziyaret etti” dedi.

  Toplantı sonrasında bir takip kurulu oluşturulduğunu, bu kurulun EXPO çalışmalarıyla ilgileneceğini ifade eden Kıraç, “Bu heyetle giderek EXPO’yu İzmir’e istediğimizi ileteceğiz. İzmir’in birikim ve kazanımlarını anlatacağız. Netice itibariyle biz EXPO 2020 için hazırız. En iyi bizim yapabileceğimizi gösterir dosyalarla kendisine arz edeceğiz. Türkiye 2020 EXPO adaylığı İzmir’in olacağına inanıyoruz” dedi. Aday kenti hükümetin belirleyeceğini de kaydeden Kıraç, “Biz kendi işimize bakıyoruz. İzmir adaylığı ile ilgiliyiz. Birden fazla kent aday olmak isteyebilir. Bir işin bir hak edeni vardır. Bu işin hak edeni de inşallah İzmir olacaktır” diye konuştu.

  Vali Kıraç’ın, gazetecilerin “Ankara’yı ciddi bir rakip olarak görüyor musunuz” sorusu üzerine söylediği, “Bizim rakibimiz Sao Paulo, Sidney, Kahire, Bangkok ve Kaliforniya” sözleri ise kurul üyeleri tarafından alkışlandı.
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, adaylığa sadece İzmir’deki oda ve sivil toplum kuruluşlarının değil İzmir halkının da sahip çıktığını vurgulayarak “Sayın Başbakan’ın beyanatları var. Bunun son teyidini alacağız” dedi.

  ZİRVEYE KİMLER KATILDI

  Vali Kıraç’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyesi İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Batı Anadolu Sanayici Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Porsuk, Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, İzmir Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak, İzmir Kalkınma Kurulu Başkanı Necip Kalkan, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzun, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Mumtafa Türkmenoğlu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Ak Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, MHP İzmir İl Başkan Vekili Şükrü Çakır, İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can katıldı. Zirveye katılan BIE (Uluslarrası Sergiler Bürosu) Başkan Yardımcısı ve BIE Türkiye Delegesi Necil Nedimoğlu da adaylık süreci ile ilgili bilgi aktardı.

  ZİRVEDE ALINAN ÖNEMLİ KARARLAR

  İZKA Genel Sekreterliğinde takip kurulu oluşturuldu
  EXPO deklarosyonu hazırlanması ve bunun kamuoyu ile paylaşılması
  Şu an 157 olan BIE üyesi ülkenin 2020 EXPO’sunu gerçekleştirecek kentin belirleneceği oylamaya kadar 170’e çıkabileceği dikkate alınarak lobi çalışmaları yürütülmesi,
  Rapor hazırlanacak
  İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak ve Seferihisar Belediye Başkanı EXPO 2015 İzmir Genel Sekreteri Tunç Soyer’in İZKA genel sekreterliğinde EXPO 2020 ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyelerine sunulacak rapor hazırlamaları
  Gül’e ziyaret yapılacak
  Mayıs ayına kadar EXPO yol haritasının oluşturulması
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dışında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaret edilmesi
  İnciraltı imar planının sonuçlandırılması
  İzmir’in avantajları için kamuoyu oluşturulmalı
  Tanıtım için bütçe hazırlanması
  EXPO Gönüllüleri oluşturulması’na karar verildi.

  Karar İzmir'in lehine olacak
  Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Anka-ra’nın EXPO 2020 adaylığı konusunda “Bu yoğurt yiyiş tarzıdır. Gökçek’in yoğurt yiyişiyle bizim yoğurt yiyişimiz farklıdır” dedi.

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in EXPO 2020 adaylık süreciyle ilgili açıklamalarına, İzmir Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda yanıt verdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kocaoğlu, Ankara’nın EXPO 2020 adaylığını neden geç ve tartışmalı bir şekilde ilan edildiğinin sorulması üzerine,“Bu yoğurt yiyiş tarzıdır. Sayın Gökçek’in yoğurt yiyişiyle bizim yoğurt yiyişimiz farklıdır” dedi.
  İzmir’in EXPO 2015 adaylığında başarılı bir çalışma yaptığını, Hükümetten İzmir halkına kadar herkesin özveride bulunduğunu vurgulayan Kocaoğlu, Başbakan Erdoğan’ın kendi aralarında anlaşsınlar sözlerinede işaret ederek, “2020 EXPO’suna tekrar aday olmak istiyoruz. Anlaşma söz konusu olur mu, olmaz mı bilmiyorum. Ama son kararı hükümet verecektir verilecek kararın İzmir lehine olacağına inanıyoruz. Bu iş için polemiğe girmenin hiçbir anlamı yok” dedi. Başkan Melih Gökçek’in açıklamalarına yazılı bir yanıt verdiğini de hatırlatan Kocaoğlu, “Ne yaptığımızı, nasıl baktığımızı tekrar tekrar anlatmak olayı dediğim dediğime götürmek benim tarzım değil. Biz de yarın sayın valimizin başkanlığında toplantı yapacağız. Bu konu devamlı konuşuldu Burada sayın başbakan İzmirin adaylığını destekledi. Diğer bakanlarda söyledi ama son sözü başbakan söyleyecektir” şeklinde konuştu.

  GÖKÇEK NE DEMİŞTİ

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İzmir’in EXPO konusunda şansını denediğini, ancak bunu iyi kullanamadığını vurguladı. Gökçek, şöyle devam etti: ‘’2020 EXPO kesinlikle Ankara’nın hakkıdır ve hakkımız olanı alacağız. İzmir bu konuda sınıfta kalmıştır ve Türkiye’ye ikinci bir mağlubiyet yaşatmaya hakkı yoktur. Aradan çekilsinler. Bunu daha önce denediler ama yarışı Milano’ya kaptırdılar. Sayın Cumhurbaşkanı’nın desteği olmasaydı o kadar da oy alamazlardı. Şimdi sıra kesinlikle bizde. 2020 EXPO’yu almayı çok istiyoruz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda ülkemizden bir ili seçecek ve sonra gidip yarışacağız. Ankara’nın şansı çok yüksek. 2010 EXPO’yu düzenleyen Shangay’ın Belediye Başkanı Han Zheng benim çok yakın arkadaşım. Geçenler de oradaydık ve Sayın Zheng bana, ‘Yeter ki siz EXPO’ya aday olun. Ankara’nın propagandasını ben yapacağım’ dedi. Bu konuda tüm Ankaralılar’ın da desteğini bekliyoruz.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı