Ege Haberleri

  EXPO’da Afrika şifresine destek

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı’nın İzmirli müsteşar yardımcısı Naci Koru’nun, “EXPO 2015’i Milano’ya kazandıran Afrika ülkelerinde Türkiye’nin artık daha güçlü olduğunu ve Dışişleri Bakanlığı’nın temsilcilik sayısını üçe katladığını” belirtmesi iş dünyasında yankı buldu.

  Yararı görülecek

  Afrika ve Ortadoğu ticaretiyle ilgili çalışmalarıyla tanınan Güney Afrika Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Tamer Taşkın, EXPO’ya adaylık sürecinde elçiliklerin önemini vurguladı. İzmir, EXPO 2015’e adayken Afrika’daki 54 ülkeden sadece 11’inde Türkiye büyükelçiliği bulunduğunu hatırlatan Taşkın, rakamın 23’e çıktığını, bu yılın sonuna kadar da 30’a kadar yükseleceğini aktardı. Bu ülkelerin de genellikle BİE delegesi olduğunu dile getiren Taşkın, “Çabaların hepsinin bundan sonraki oylamada faydasını göstereceğine inanıyorum. Biz de iyi sonuç almak için verilecek her türlü göreve hazırız” dedi.

  Başarılar yansıyacak

  Afrika ülkeleriyle ticarete büyük önem veren Ege ve Batı Akdeniz İşadamları Dernekleri Federasyonu’nun (ESİDEF) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, ilişkilerin son yıllarda giderek arttığını belirtti. Başarıların EXPO adaylığını da yansıyacağını kaydeden Davulcuoğlu, ESİDEF üyelerinin bu ülkelerdeki hükümet çevreleriyle iyi ilişkiler içinde olduğunu belirtti.

  İzmir’i sürekli gündemde tutacağız

  İzmir Genç İşadamları Derneği (İGİD) Başkanı ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Mehmet Timuroğlu da üyelerinin Afrika ülkeleriyle önemli ticari bağlantıları ve yatırımları bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
  “EXPO 2020’nin yapılacağı kenti belirleyecek seçime kadar, etkin olduğumuz ülkelerde özellikle de Afrika’da İzmir’i gündemde tutmaya çalışacağız. İGİD’in BIE üyesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijer, Senegal, Kenya ve Tanzanya’da önemli etkinliğini EXPO 2020 için İzmir lobisi haline getireceğiz.”
  Özellikle Kongo Cumhuriyeti hükümeti ve bürokrasisi ile sıcak ilişkilerin bulunduğunu ifade eden Timuroğlu, BIE üyesi olan ülkenin İzmir’den yana oy kullanması için önümüzdeki günlerde bu ülkeye gideceklerini duyurdu. Timuroğlu, “Demokratik Kongo Cumhuriyeti ziyaretimizde Devlet Başkanı Joseph Kabila’ya ve Başbakanı Adolph Muzito ‘ya verilmek üzere valimiz Cahit Kıraç’tan yazılı destek talebi alacağız. Derneğimiz üyesi Nijer Fahri Konsolosu Yakup Güzel de yine aynı amaçla önümüzdeki günlerde bu ülkeye gidip girişimlere başlayacak” bilgilerini verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı