Ege Haberleri

  EXPO 2020’de hedef 31 Mart 2013 oylaması

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  01.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in büyük hayali EXPO 2020 için AK Parti milletvekili adayları Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ve kanaat önderlerinin katıldığı toplantıda güçbirliği vurgusu yapıldı.

  İZMİR Valisi Cahit Kıraç başkanlığında oluşturulan EXPO Takip Kurulu üyeleriyle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım değerlendirme toplantısında buluştu.
  Günay, EXPO 2020 adaylık başvurusuyla ilgili niyet mektubunun Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın masasında olduğunu belirtti. Günay, başvuruyu 19 Mayıs’a bırakmaya niyetleri olmadığını belirterek, “Başvuru ile ilgili bir sıkıntı yok. Hazırlıklar tamam. Binali Yıldırım’la takip ediyoruz. Paris’te şifai başvuru, bilgilendirme yapmamız gerekiyor. Onu da yerine getireceğiz” dedi.

  Paris’teki büroda yer

  Tanıtım konusunda özel çalışılacağını vurgulayan Günay, Paris Champs Elyeess’te Kültür Bakanlığı’nın ofisi bulunduğunu ve bir kısmını EXPO 2020 çalışmalarına ayırabileceeklerini, gerekirse yeni bir merkez oluşturulabileeceğini de söyledi.
  Günay, “9 Mayıs’ta Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı İstanbul’da yapılacak. 48 katılımcı ülkeden 37’si BIE delegesi. Orada İzmir’in adaylığını deklare ederek destek iseteyecek ve İzmir’in tanıtımını yapacağız” dedi. Günay ayrıca EXPO 2020 alanı olarak belirlenen İnciraltı’nın planlanmasının tamamlandığını da hatırlatarak, “İnciraltı planlamasını tamamladık. Büyükşehir Belediyesi ile tam bir mutabakat içinde çalıştık, zaman kaybımız yok. 2020 bizim için çok büyük hedef olacak. Ege Bölgesi’nin marka olarak dünya pazarına çıkmasında çok önemli bir rol oynayacak. Konuyu her aşamasında takip edecek ve EXPO 2020’yi İzmir’e getireceğiz” dedi.

  Lütuf tartışması

  Demirtaş’ın konuşmasında 2015 EXPO adaylığı için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’a teşekkür etmesi karşısında Bal, “Bu bir lütuf muydu? İzmir EXPO’yu hak etmiyor muydu. Bu kadar çok teşekkür fazla değil mi” diye araya girdi. Demirtaş ise, “1992’de EXPO’yu Türkiye’de ilk gündeme getiren biz olduk. Birçok hükümete, bakana, başbakana bu konu ile ilgil dosya verdik. Ancak adaylığımıza ve bu işe sahip çıkan 59. Hükümet oldu. Bu bir lütufsa evet bir lütuf” dedi.

  Özel birim gerekli

  CHP Milletvekili Mehmet Ali Susam, adaylık çalışmaları konusunda geç kalındığını belirtirken, MHP Millvtekili Şenol Bal her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş da Türkiye’nin kaybetme lüksü bulunmadığına dikkat çekerek BIE Genel Sekreteri Loscartales ile özel bir görüşme yapılması gerektiğini söyledi. İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci ise bu işin sadece Dışişleri Bakanlığı’na bırakılmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Başbakanlığa bağlı bir özel birim oluşturulmalı. Hatta bir başbakan yardımcısı görevlendirilmeli” önerisini gündeme taşıdı.

  Yıldırım: Hayırlı olsun

  Yıldırım da yaptığı konuşmada geçmişten alınan derslerin EXPO 2020 adaylığını kazanma yolunda büyük avantaj sağladığını vurguladı. Adaylığın İzmir’in ulaşımdan, sağlığa, turizme kadar birçok altyapı yatırımının tamamlanacağını söyledi. Yıldırım, “BBu organizasyon hepimiz için çok daha güzel hizmetlerin bir aracı olacaktır. EXPO 2020 yürüyüşü hayırlı olsun” dedi.
  Vali Cahit Kıraç da, “157 delegesi olan BIE’yi etkilemek için kentimiz bir yürek olacak. Her İzmirli EXPO 2020’nin temsilcisi olacaktır. 31 Mart 2013’te yapacağımız oylamada gümbür gümbür kazandığımızı ilan edeceğiz. Hedef 31 Mart 2013” diye konuşytu.
  BIE Başkan Yardımcısı Usul Komitesi Başkanı Necil Nedimoğlu da İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için hafta içinde Genel Sekreter Loscartales ile görüştüğünü ve 30 Nisan tarihli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı adaylık başvuru metninin diplomatik kanallardan ulaştırılmasının yeterli olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı