Ege Haberleri

  Evinin bahçesinde helikopter yapıyor

  Emre SAÇLI / SALİHLİ (Manisa), (DHA)
  04.09.2013 - 01:17 | Son Güncelleme:

  MANİSA'nın Salihli İlçesi'na bağlı Yılmaz Beldesi'nde, 25 yaşındaki Hamdi Karakoç, evinin bahçesinde tek kişilik helikopter yapıyor.

  Evli ve bir çocuk babası olan çiftçi Hamdi Karakoç, iki yıl önce evinin bahçesinde helikopter yapmak için çalışma başlattı. İlkokul mezunu olan ve çocukluğundan beri helikopterlere karşı özel ilgisi olduğunu belirten Karakoç, bugüne kadar kısıtlı bütçesine rağmen 3 bin lira harcayarak, helikopteri büyük ölçüde tamamladığını söyledi.

  Hayatı boyunca hiç helikoptere binmediğini, yakından bile görmediğini belirten Karakoç, “Gençliğimin büyük bölümü sanayideki tamircilerde çalışmakla geçti. İnternette ve yaptığım diğer araştırmalarda elde ettiğim bilgilerle günde 2-3 saat boş vaktimi değerlendirerek, elime para geçtiçe helikopter belirli kısımlarını tamamlıyorum. Helikophteri tamamlamak için 3 bin liraya ihtiyacım var. Para bulabilsem 4 ayda yapımını tamamlayabilirim” diye konuştu.

  Karakoç, yapacağı helikopterin toplam boyunun 4 metre olduğunu belirterek, “Arka kuyruk pervanesinin toplam uzunluğu ise 3 metre olacak. Helikopterin üzerinde iki zamanlı 301'lik üçyüz birlik motor mevcut. Çünkü bu motor çok seri ve kalkış daha iyi olacak. Şu aşamadan sonra ana pervanemizi bağlayacağız, rulmanlarımızı ve kayışları takıp deneme amaçlı çalıştırmayı planlıyorum. Helikopterin şuan ki ağırlığı 150 kilogram. Tamamlandığında 200 kilogramı geçmeyecek ve tek kişilik olacak” dedi.

  Karakoç, helikopterin ardından güneş enerjisindeni evinin elektiğini üretecek bir sistem ve yine güneş enerjisiyle çalışacak bir otomobil yapmayı hedeflediğini belirtip, bunun için çalışmalara başladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı