Ege Haberleri

  ‘Eve süt’, sokak sütünü unutturacak

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  18.07.2012 - 13:54 | Son Güncelleme:

  İzmir’de krom güğümlerle kapıyı çalan sokak sütçülerine karşı ‘Eve süt’ uygulaması başlatan Tire Süt Kooperatifi, ilçede 400 aboneye ulaştı.

  Telefonla arayan herkesin evine üç tekerlekli motosikletlerle günlük organik süt getiriliyor. Kooperatif Başkanı Mahmut Eskiyörük, sokak sütçülerini de sisteme dahil ederek projeyi İzmir ve ülke geneline yaymak istediklerini söyledi.
  İzmir’de bin 900 ortağı, 148 personeli ve 150 ton süt toplama kapasitesi olan Tire Süt Kooperatifi’nin geçen yıl başlattığı ‘Eve Süt’ uygulaması büyük ilgi görüyor. Sadece Tire’de yapılan çalışmada abone sayısı 400’e ulaştı. 500 18 18 numaralı telefonu arayanlar kaç litre süt istediklerinin siparişini veriyor. Süt, üç tekerlekli motosikletlerle termoslar içinde soğuk zincir bozulmadan eve teslim ediliyor. Süt market fiyatına satılıyor. Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, sokak sütüne karşı başlattıkları uygulamayı daha çok annelerin, kemik erimesine karşı duyarlı olan kadınların benimsediğini belirterek, “Vatandaş ez az iki litre süt sipariş ediyor. Çünkü genelde yoğurt yapımında kullanıyorlar. Uygulamayı İzmir’e de yaymak istiyoruz, bayilik için duyuru yaptık ancak dönüş olmadı. Sokak sütçüleri de sisteme dahil edilerek hem onlara hem de üniversite öğrencilerine gelir kapısı açılabilir. Gıda güvenliğinin önem kazandığı günümüzde sokak sütçülerinin bu uygulama ile sağlıklı ve hijyen süt üretimine geçmeleri gerekir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı