Ege Haberleri

  Etiket oyunu bu kez tutmadı

  Hürriyet Haber
  23.01.2015 - 01:45 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Karşıyaka İlçesi'nde pazaryerlerini dolaşan Belediye zabıta ekipleri, etiketlerle oynama yaparak vatandaşları yanıltan tezgah sahiplerine ceza yazdı.

  Gün boyu yapılan çalışmalarda, tezgah sınır ihlalleri ile yanıltıcı etiket rakamları kontrol edildi. Uyarılara rağmen kurallara uymayan esnafa, yasada belirtilen miktar olan 56 lira ceza kesildi. Yapılan denetimlerde tüm pazar tezgahlarını inceleyen ekipler, satışa sunulacak tüm ürünlerin etiketli olarak satılmasını ve etiketlerin, ürünün kilogram fiyatını göstermesi gerektiğini belirtti. İkinci kez uyarılara ve kurallara uymayan esnafa 112 lira para cezası uygulanacağı ve encümen kararıyla tezgahlarının bir ay süre ile kapatılacağı bilgisi verildi.
  Etiket oyunu bu kez tutmadı
  Esnafın, alışveriş yapanların algısını yanıltmaması gerektiğini söyleyen Karşıyakalılar, denetimlerin sık ve etkin olmasını istedi. Karşıyaka Belediye Başkanı Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar da Karşıyakalılar için güvenli alışveriş imkanı sağlamak adına denetimlerin çok önemli olduğunu belirtti. Başkan Akpınar "Zabıta ekiplerinin yaptığı çalışmalar tüketicilerin hak ve menfaatlerinin korunması noktasında çok önemli. Esnaflar fiyat etiketlerini mutlaka tüketicinin görebileceği yerde bulundurmalı. Etiketsiz satış yapmamaları gerektiği konusunda da ekiplerimiz Karşıyaka'daki tüm pazar yerlerinde titizlikle ve periyodik olarak denetimlerini sürdürecekler. Uyarıları ve kuralları dikkate almayan esnaf için yasal tedbirler alacağız" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı