Ege Haberleri

  Esnafsız mahalle anasız aile gibi

  Evren KASIRGA / MANİSA, (DHA)
  28.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakkallar Odası Manisa Şube Başkanı Mehmet Ünlübaş, büyük marketlerin 50’yi aşkın sektörün yok olmasına neden olacağını öne sürerek, “Küçük esnaf korunmalı” dedi.

  GIDADAN tekstile, ayakkabıdan mobilya ve ev eşyalarına kadar akla gelebilecek hemen tüm ürünlerin satıldığı hipermarketlerle rekabet edemedikleri için birbiri ardına kepenk indiren bakkallar, isyan etti. Manisa Bakkallar Odası’nın düzenlediği eğitim seminerinde sorunlar dile getirildi, Eğitim Uzmanı İsmail Emrah Tiftik, bir dizi öneride bulundu, ayakta kalma yollarını gösterdi.Bakkallar Odası Başkanı Mehmet Ünlübaş, son yıllarda denetimsiz olarak açıldığını ileri sürdüğü marketlerin tuhafiye, kırtasiye, züccaciye, manav, konfeksiyon gibi 50’yi aşkın sektörün yok olmasına yol açacağını iddia etti.

  Küçük esnaf ayakta kalmalı

  Her sektörde tam rekabetin sağlanabilmesi, tekelleşmenin önlenebilmesi için küçük esnafın ayakta kalmasının şart olduğunu savunan Ünlübaş, “Halkın temel ihtiyaçların hepsine birden hitap eden ürün ve hizmet çeşitliliğini sunan büyük marketler, avantajlarıyla tekelleşmeye neden oluyor. Firmalar, bakkal ve markete ayrı fiyatlar uyguluyor” dedi.

  AİLENİN ÜYESİ

  Esnafsız kalan bir mahalleyi, annnesiz aileleye benzeten Ünlübaş, “Bu basit bir bakkal, market kavgası değil. Yarattıkları çevre kirlliği, trafik sıkışıklığı bir tarafa bulundukları bölgedeki esnafı batıran marketlere karşı, sokak aralarının vazgeçilmez yüzü olan, kimi zaman anahtarımızı. çocuğumuzu emanet ettiğimiz, kimi zaman borç bile istediğimiz, artık ailemizin bir üyesi olmuş, bakkalımızın mücadelesi” dedi.

  ALTIN ÖNERİLER

  ? Mevsimlik taze meyve-sebze bulundurun.
  ? Gazete ve dergi satışı yapın.
  ? Şarküteri ve kahvaltılık ürünlerden açık olarak da satın.
  ? Birbirini tamamlayan ürünleri, raflarda yan yana yerleştirin.
  ? Rafları marka ve ambalajlara göre düzenleyin.
  ? Stok için karlılığı yüksek, olmazsa olmaz ürünleri seçin.
  ? Marketlerin açık olmadığı saatlerde de hizmet vererek rakibin açığı değerlendirilmeli.
  ? Masraflar, mutlaka kontrol altında tutulmalı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı