Ege Haberleri

  Esnaf işportacı kurbanı

  Mustafa OĞUZ / İZMİR (DHA)
  01.10.2008 - 20:31 | Son Güncelleme:

  Bayramı dört gözle bekleyen Kemeraltı çarsı esnafı isportanın kurbanı oldu. Arife günü sadece çarşının tamamı değil isporta tezgahları sınırları aşarak Milli Kütüphane caddesinden çok katlı otoparka kadar uzanarak adeta alışveriş yapılamaz hale getirdi.

  Yolların ortasına kadar açılan tezgahlar bayramı dört gözle bekleyen esnafı kalbinden vurdu.

  Vergi verenin değil

  Haksız rekabete yenik düşen esnaf yetkililerin duyarsızlığına isyan etti. Esnaf umduğunu bulamazken isporta ise bayram etti. Esnaf Kemeraltı’nın devlete vergi verenlerin değil işgal edenler çarşısı haline geldiğini dile getirdi. Tarihi Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar çarşının geleceği için çağdaş bir rehabililatasyon çalışması başlatıldığını belirterek, "Biz esnaf olarak eski düzenin devam etmemesi için destek verdik. Biz projenin bize düşen karşılığı olarak yüzde 40 senet verdik. Bunu Kemeraltı çarşının çağdaş örnek bir çarşı olması için yaptık" dedi.

  Haksız rekabet

  Gülaylar şöyle konuştu: "Fakat içinde yaşadığımız ekonomik krize, çabamıza rağmen bayramda çarşımız eskisinden daha da yaşanmaz hale geldi. Tam bayram üstü esnaf iş yapacak, çarşıyı isporta işgal etti. Bizlere iki gün sabredin dendi. Çarşıda adım atacak yer yok. Esnaf müşteriyi bekliyor, isporta yüzünden müşteri dükkana giremiyor. İzmirli böyle bir çarşıya alışverişe gelirmi? Alışverişlerin en yoğun olduğu gün esnaf çarşıda sıfır çekti. Herkes çekini bu aya göre kesiyor. Haksız rekabetle karşı karşıyayız. Belediyeye 300 yeni zabıta geldi. Artık isporta olmayacak dendi. Dünden daha da kötüyüz. Bize övdükleri model kemeraltı açık pazarı.’’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı