Ege Haberleri

  Eski rektörden torpil iddiası

  Ferah IŞIK, (DHA)
  11.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PAMUKKALE Üniversitesi, eski rektör Fazıl Necdet Ardıç’ın başkanlık yaptığı Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Otoloji Bölümü’ne yardımcı doçent almak için duyuru yaptı.

  Başvurular dün sona ererken rektörlüğün duyurusuna tepki gösteren Ardıç, torpilli atama yapılacağını iddia etti.
  Facebook sayfasında tepkisini dile getiren Ardıç, otoloji alanında klinik ve deneysel çalışma yapmış olma gibi ön koşul getirildiğini belirtti. Bu tür alımlara genelde 1-2 yıllık akademisyenlerin başvurduğunu kaydeden Ardıç, şunları söyledi:

  Alacakları kişi belli
  “Doğal olarak bu kişilerin de otoloji alanında klinik ve deneysel çalışma yapmış olması mümkün değildir. Yardımcı doçent alımı için böyle bir ön koşul koydular, çünkü alacakları kişi belli. Siyasi baskıyla bunu yaptılar. Akademik kadrolar torpilli tanıdıkların iş bulma yeri değildir. Kim hak ediyorsa o çalışmalı. Ön şart koyarak, Türkiye’de bu alandaki yardımcı doçentlerin yüzde 95’inin yolunu kapattılar. YÖK de böylesine ön koşullara karşı. Ön koşulun kaldırılması için mahkemeye başvurdum. Torpilli olduğunu iddia ettiğim kişi bölümümüze alınırsa, onlarca akademisyenin hakkının yeneceğini düşündüğümden bir dava daha açacağım. Akademik kurumlara torpilli atama yapılmamalıdır.”
  Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ise, “Bu konuda polemiğe girmek istemiyorum. Şartname uygun hazırlandı. Torpil söz konusu değil. Eski rektörümüzün iddiaları doğruyu yansıtmıyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı