Ege Haberleri

  Eski kadın başkanlardan mesaj var

  Seyfi GÜL / FOÇA, (DHA)
  29.09.2013 - 01:25 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’de 83 yılda seçilmiş 79 kadın belediye başkanından hayatta ve sağlıklı olan 37’si Foça’da bir araya geldi.

  CHP’nin tarihinde İzmir’de seçilmiş tek kadın belediye başkanı olan Nurgül Uçar’ın çabalarıyla gerçekleşen buluşmada aday belirleme ve seçim sürecinde kadına değer ve önem vermilymesi konusunda tüm siyasi partilere mesaj gönderdi.

  Aralarında Demet Akbağ’ın başrolünü oynadığı ‘Hükümet Kadın’ isimli filmde hikayesinin anlatıldığı Zekiye Ekmen’in, 1971’de yaşı büyütülerek Batman Gercüş Belediye Başkanı seçilen yeğeni Ayhan Ekmen’in de yer aldığı kadın başkanlar, Foça Leon Otel’de tanıştıktan sonra tekne turuna çıktı. Diyarbakır, Mardin, Van, İstanbul, Kırklareli, İzmir, Aydın, Uşak, Karaman, Konya, Manisa’dan gelen eski kadın başkanlar kısa sürede kaynaştı.

  ADAY YOKSA OY DA YOK

  Gazeteciler Meliha Okur, Jale Özgentürk ve Gül Kireklo da gruba eşlik etti. Seyrek eski Belediye Başkanı ve CHP’den Menemen aday adayı Nurgül Uçar, 83 yılda seçilen 30 bin belediye başkanından sadece 79’unun kadın olduğuna dikkat çekti, şunları söyledi:
  “İzmir gibi bir ilin tarihinde bile, CHP’den seçilmiş benden başka kadın başkan yok. Ankara’da hiç yok. Demokrasinin ülkemizde ortaya koyduğu tablo bu. Kadının gerçekten adı yok. Ama bunu var etmeliyiz.”
  Eski kadın başkanlar, yerel seçimde kadın aday göstermeyen partilere oy vermeme konusunda da anlaştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı