Ege Haberleri

  Eshot engelleri aşıyor

  Hürriyet Haber
  19.01.2015 - 11:05 | Son Güncelleme:

  YAPTIĞI alımlarla filosundaki yeni otobüslerinin tamamını "engelli erişimine uygun" hale getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, kalan son 435 otobüsü de engellilerin rahatlıkla kullanabileceği şekilde dizayn etti.

  Eshot engelleri aşıyor
  Daha önce alımını yaptığı 1000'e yakın otobüsle filosunun büyük bölümünü engelli erişimine uygun hale getiren Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, geriye kalan 435 otobüsün de orta kapılarına Avrupa Birliği standartlarına uygun "lift" sistemi kurdu. Uzaktan kumandayla çalışan sistem sayesinde engelliler otobüslere rahatlıkla binebiliyor. Bu otobüslerde ayrıca, engellilerin rahatlıkla binişinin yanı sıra, güvenle yolculuk edebilmeleri için de özel bölümler oluşturuldu. Yine proje kapsamında, otobüslerin ön kapılarındaki merdiven yükseklikleri de, yaşlıların ve engellilerin rahatlıkla kullanabilmesi için 36 santimetreden 26 santimetreye indiriliyor. Ön kapı merdivenlerine entegre edilen amortisör sistemi sayesinde, farklı yükseklikteki yollarda engelli ve yaşlılar otobüslere rahatlıkla binebiliyor.
  Eshot engelleri aşıyor
  Tüm bu çalışmalarla, ESHOT'un filosundaki otobüslerin tamamı engelli erişimine uygun hale getirildi. 300 otobüsün 211'i engelli kullanıma uygun olan İZULAŞ'ın da 2015 yılında yapacağı alımlarla filosundaki engelli erişimine uygun araç sayısının daha da artacağı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı