Ege Haberleri

  Esen Plastik partner arıyor

  Hürriyet Haber
  27.04.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ekonominin soluk almaya başlamasıyla atağa kalkan Esen Plastik önümüzdeki yıl yabancı ortaklık hedefliyor. Başkan Salih Esen, “Bu olmazsa halka açılacağız” dedi.

  TÜRKİYE’de kendi sektöründe ilk üç içinde yer alan Esen Plastik, 2010 yılı için koyduğu yüzde 15’lik büyüme hedefinin ardından, 2011’de de ya stratejik bir yabancı ortaklıkla büyüyecek veya uygun koşullar olduğu takdirde halka arz edilecek. Adana’da kurdukları cam elyaf takviyeli plastik boru fabrikasıyla birlikte dünyanın en geniş ürün gamına sahip olduklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Ortadoğu pazarına yaptıkları ihracat sayesinde de 2010 yılında yüzde 15 büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Adana’daki fabrikada ikinci etap yatırımların önümüzdeki eylül ayında biteceğini kaydeden Esen, İzmir’de de büyümeyi sürdüreceklerini vurguladı.

  Görüşmeler sürüyor

  Bunun yanında stratejik yabancı ortaklarla büyümeyi de öngördüklerini anlatan Esen, “Küreselleşmenin doğal sonucu olarak yabancı ortaklıklara açığız. Biz sektörümüzde büyümek istiyoruz. Özellikle altyapı projelerinde ürün çeşitliliğimize güveniyoruz. İlk etapta arzumuz stratejik ortaklıklar. Aslında bunu 2008’den bu yana düşünüyorduk, o dönem görüşmeler yapıldı, ancak kriz nedeniyle kesildi. Ekonominin yavaş yavaş düzelmeye başlamasıyla birlikte bu konuda da gelişmeler var” diye konuştu.

  TÜRKİYE’DE BİR İLK

  Esen, kendi özkaynaklarıyla yaptıkları yatırımların zamana yayıldığını belirterek, “Gidilecek daha çok yolumuz var. Gelecekte potansiyeli bulunan ülkelerde yatırımları da gündeme alabiliriz” dedi. Doğru partnerler bulunursa dış yatırımları değerlendireceklerini, bu gerçekleşmezse 2011 yılında halka açılmayı gündeme getireceklerini kaydeden Esen, “2011’e kadar yatırımlarımız bitmiş olacak. Bu projeleri hayata geçirdiğimizde aynı zamanda bir ilki gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı