Ege Haberleri

  Erten: “Konut almanın tam zamanı”

  Cihan DURAK / İZMİR (DHA)
  24.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GAYRİMENKUL sektörünün öncü temsilcilerinden Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, mevduat faizleri ve Mortgage kredi faizlerini en uygun seviyede olduğunu belirtti.


  Erten, “Konut almak isteyenlere artık ihtiyaçlarını ertelememelerini öneriyorum. Konut almanın tam zamanıdır. Önümüzdeki dönemde faizler yükselmese bile konut fiyatları yükselişe geçecek” dedi.
  Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten gayrimenkul sektöründe hareketlenme yaşandığını söyleyerek yatırımcılara ışık tuttu. Banka mevduat faizlerinin nette yüzde 6 seviyesine, bankaların verdiği Mortgage kredi faizlerinin de yüzde 0,70 seviyelerine kadar indiği belirten Erten, ertelenen taleplerin satışa dönmeye başladığını söyledi. Bu iyileşmenin daha çok proje bazında üretilen konutlar için geçerli olduğunu, iyileşmenin 2. el konut satışlarına henüz yansımadığı vurgulayan Erten, “Konut kredi faizlerinin daha da düşeceğini sanmıyorum. Ama öte yandan daha da düşmesini beklerken fiyatların artacağı kesin. Ayrıca artık faiz indirimlerinin de sonuna yaklaşıldığını düşünüyorum. Hatta bundan sonra artış eğilimi bile olabilir. Ama artık görünüyor ki konut kredi faizleri düşse veya bugünkü seviyelerini korusa da konut fiyatları artacak. Firmalar, bankalarla anlaşarak inanılmaz güzel satın alma koşulları sunuyorlar. Konut almak isteyenlere artık ihtiyaçlarını ertelememelerini öneriyorum. Şu anda hem faizler düşük, hem fiyatlar hala uygun. Bu ikili her zaman bir arada bu şekilde bulunmaz” dedi.
  KÜÇÜK METRAJLI EVLER TERCİH EDİLİYOR
  Son yıllarda ev tipi tercihlerinde değişiklik yaşandığını bu sebeple küçük metrajlı dairelere yöneliş olduğunu aktaran Erten, geçmişte kriz ortamlarının yarattığı acı tecrübeler, iş ve gelir kaybı korkularının alıcıları, borçlanarak risk almaktansa daha kolay ödenebilir, daha uygun fiyatlı konutlara yönelttiğini belirtti. Gayrimenkulün ihtiyaç ve yatırım amaçlı alındığını ifade eden Erten, şunları söyledi:
  “Konutta, kira getirisi tabii ki önemli ama sırf kira getirisi için konut önermiyoruz. Konut için yaşam alanının genelinde sağlanan konfor ve yapı güvenliği yanında değer artış potansiyeline de dikkat etmek gerekir. İşyeri, ofis gibi ticari yatırımlarda direkt olarak bölgenin ticari kapasitesine ve kira getirisine bakmak gerekir. Bu tür gayrimenkullerde, aldığınız kirayla ödediğiniz parayı 10 -12 yıl aralığında geri alabilirseniz iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Bu rakam konutlarda 25-30 yıla kadar çıkar. Arsa yatırımları ise daha uzun vadeli, ancak en yüksek getiriyi sağlayan yatırımlardır. Arsaları, henüz daha çok gelişmemiş, ama gelişme potansiyeli olan, şehrin gelişme planlarına uygun bölgelerden seçmek gerekir.”
  YATIRIMCILARA İÇİN İPUÇLARI VERDİ
  Çağdaş yapısı ve rahatlığı ile yaşanabilir kent unvanına sahip İzmir’in gayrimenkul sektöründe de yıldızı parladığını belirten Erten, her bölgenin alıcısı olduğunu ancak Karşıyaka ve Narlıdere'nin daha ön plana çıktığını ifade etti. Ticari yatırımlar için ise Bayraklı ve Alsancak'ın gözde bölgeler arasında yer aldığını belirten Erten, arsa yatırımı için ise şehrin biraz dışına, ama gelişme potansiyeli olan bölgelere yönelmek gerektiğini vurguladı. Yeni yatırım bölgeleri konusunda ipuçları veren Erten, “Bu anlamda Çiğli - Menemen aksı, Çiğli Sasalı ve Kaklıç bölgeleri, Güzelbahçe Seferihisar aksı, Foça ve çevresi, Alaçatı en yüksek getiriyi sağlayacak bölgeler olarak önerebilirim. Ayrıca, yapılmakta olan İzmir- İstanbul otoyolu güzergahına ve Bornova-Mavişehir çevre yolu güzergahına dikkat edilmeli” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı