Ege Haberleri

  Ersin Faralyalı anıldı

  Mehmet KURT, İZMİR (DHA)
  06.07.2012 - 14:44 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı, İzmir'in unutulmaz simalarından Ersin Faralyalı vefatının dördüncü yılında mezarı başında anıldı.

  Soğukkuyu Mezarlığı'nda, Aile Kabristanı'nda İzmir'i Sevenler Platformu Ersin Faralyalı için anma töreni törenledi. Sancar Maruflu tarafından düzenlenen anma törenine Ersin Faralyalı'nın Oğlu Serdar Faralyalı, İşadamı Kemal Zorlu, EBSO adına İdari İşler Şefi Bülent Ügretici, KSK Divan başkanı Tahir Türetken, İşadamı Aydın Mesta, DP'den arkadaşı Fevzi Okumuş'un da aralarında bulunduğu bir grup İzmirli katıldı.

  Faralyalı'nın kişisel ve siyasal yaşamı ile ilgili bilgi veren Sancar Maruflu, 1939 yılında doğan, Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitiren Mehmet Ersin Faralyalı'nın Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı, İktisadi Kalkınma Vakfı ve TÜSİAD Yönetim Kuruluğu üyeliği görevlerinde bulunduğunu hatırlattı. Faralyalı'nın Türk-Amerikan İş Konseyi'nin de 2 yıl başkanlığını yürüttüğünü anlatan Sancar Maruflu, kendisinin Atatürkçü kişiliğine de dikkat çekti. TOBB Başkanı olduğu dönemde uluslararası bir toplantıda Faralyalı'nın memleket ve Atatürk sevdasını ortaya koyduğunu anlatan Maruflu, “Türk ve ABD bayraklarının bulunduğu toplantıyı Atatürk'ün resmi olmaması ve İstiklal Marşı'nın da bulunmaması nedeniyle bir saat geciktiren Faralyalı İstiklal Marşı ve ABD Ulusal Marşı'nı da bularak toplantıyı başlatmıştır” dedi. Maruflu, programı nedeniyle anmaya katılamayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın “Ersin Faralyalı” adının Karşıyaka'da bir caddeye verileceği müjdesini de aktardı.

  Anmaya katılan herkese teşekkür eden Serdar Faralyalı, kendisi için anmalar düzenleyen, bu kadar güzel şeyler söyleyen dostlara sahip bir babanın oğlu olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bir insanın babasıyla yaşayacağı en büyük gururu yaşıyorum. Ben çok şanslıyım. Çok şey öğrendiğim babam, karakteriyle, kişiliğiyle ve yaşantısıyla örnekti. Mutluluğu hep insan ilişkilerinde arayan, bulan, kendisi için maddi manevi çok büyük bir beklentisi olmayan, kendine ait vaktinin büyük bölümünü dahi, çevresindeki sevdikleri, İzmir ve Türkiye için ‘ne yapabilirim’ diye düşünerek geçiren bir kişiydi. Alçak gönüllüydü. İnsanları çok severdi. Ben de babamın izinden yürüyebilmiş olmayı isterim. Yapmaya çalıştığı şeyleri yapmaya çalışırım. Benim mutlak örneğimdir” dedi.


  Saygı duruşunun ardından okunan Fatiha ile anma sora erdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı