Ege Haberleri

  Engelsiz yaşam

  Hürriyet Haber
  30.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Engelli çocuk sahibi anne babalara, kendileri için “özgür zaman” sağlayacak özel bakım merkezi Narlıdere’de açılıyor.

  NARLIDERE Belediyesi ile Narlıdere Zihinsel Özürlüleri Koruma ve Destekleme Derneği’nin İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürüteceği “Nar Taneleri Engelli Aktivite ve Akşam Bakım Merkezi Projesi”nde hazırlıklar tamamlandı, heyecanla geri sayım başladı.

  Örnek olacak hizmet

  Proje kapsamında restore edilen Narlıdere Belediyesi’ne ait Limanreis Mahallesi’ndeki 2 katlı müstakil bina bu amaca hizmet verecek merkez olarak hazırlandı. Merkezin açılışının 4 Aralık Cuma günü gerçekleşeceğini belirten Narlıdere Zihinsel Özürlüleri Koruma ve Destekleme Derneği Başkanı A. Besim TOKER proje hakkında bilgi verdi, nasıl yürütüleceğini şöyle anlattı: “Ülkemizde engelli çocuğu olan ailelerin en önemli sorunlarından biri de kendilerine özgür zaman yaratamamaktır. Özellikle zihinsel engelli çocuğa sahip aileler sosyal yaşama katılamazlar. Onlar için bir yakınının düğün, nişan, nikah törenine gitmek, baş başa yemek yiyebilmek gibi sosyal etkinlikler; sinema, tiyatro, gezi gibi kültürel etkinliklere katılmak her zaman lüks olmuştur. Ya engelli çocuğuyla bu tür etkinliklere katılamaz ya da çocuğunu bırakacak yerleri yoktur. 4 yıldır Narlıdere’de yaşayan engellilere danışma, sağlık, hukuk, istihdam, özel eğitim ve rehabilitasyon alanlarında hizmet vererek, tüm Türkiye’ye örnek bir bir olayı gerçekleştirdik.”

  Özel eğitimli anneler var

  Merkezde yer alacak ‘Engel-siz Kafe’de engelli bireylerin çalışacağını söyleyen Toker, “Kafeterya halka açık olacak ve burada engelli bireylerle engelsiz bireylerin kaynaşması, engelliler ve engelli sorunları hakkında farkındalık yaratılmaya çalışılacak. Merkez, Cuma-Cumartesi akşamları ise saat 24.00’e kadar açık olacak. Özel eğitimli bakıcı anneler, aynı bölümün son sınıf öğrencileri ve uzmanlar nezaretinde  20 engelli bireye ücretsiz akşam bakım hizmeti verilecek. Böylelikle her hafta 40 ailenin sosyal yaşama daha aktif katılımları sağlanmış olacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı