Ege Haberleri

  Engelsiz bir adım

  Hürriyet Haber
  05.01.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  Buca Belediyesi'nin İzmir Kalkınma Ajansı'nın Bilgi Toplumuna dönüşüm ve bilgi iletişim Teknolojileri mali destek programı kapsamında engellilere yönelik hazırladığı ve hibe kredi almaya hak kazanan "Buca'yı birlikte Yönetmek İçin Engel Tanımıyoruz" adlı projenin protokolü imzalandı.


  Protokolü İZKA Genel Sekreter Vekili Murat Yılmazçoban ile birlikte imza atan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina imzaladı. Piriştina, "Çok büyük mutluluk duyuyoruz. Engelli kardeşlerimizin yaşamını kolaylaştıracak bu projeyi en kısa zamanda gerçekleştireceğiz" dedi.
  İZKA projeye 495 bin liralık hibe desteği verecek. Buca Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü ve Avrupa Birliği Proje Geliştirme Merkezi işbirliğiyle hazırlanan "Buca'yı birlikte Yönetmek İçin Engel Tanımıyoruz" adlı proje, engelli bireylerin yaşamdaki engellerini kaldırmayı sağlayacak tedbirlerin alınmasını amaçlıyor. Buca Engelliler Derneği'nin proje ortağı, Buca Rehberlik Araştırma Merkezi'nin de iştirakçi olduğu proje doğrultusunda ilçedeki cadde ve sokaklar ile bina girişleri, 360 derece panoromik görüntüleme sistemi ile kayıt altına alınacak. Bu veriler sayısallaştırılacak, ardından Koşuyolu Caddesi'nde rampa, hassas zemin çalışmaları yapılırken, sesli ve ışıklı uyarı sistemleri kurularak "engelsiz rota" uygulaması hayata geçirilecek. Daha sonra engelsiz rota ve vatandaş katılım uygulamaları ile mobil cihazlar üzerinden kullanıma açılacak ve engelli vatandaşlar sokağa çıkarak ekonomik ve sosyal hayata daha etkin katılacaklar. Projede ayrıca 200 yerel kamu kurum personeline engellilik algısı ve hizmetlerdeki erişilebilirlik uygulamaları hakkında kapasite geliştirme eğitimleri verilecek. 200 engelli ve engelli yakını da sosyal hakları konusunda bilinçlendirilecek ve kamu hizmetlerini daha yakından takip etmeleri sağlanacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı