Ege Haberleri

  Engellilere atla terapi

  Yüksel BALCI / BAYINDIR, (DHA)
  20.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Bayındır İlçesi, Zeytinova Beldesi'nde hizmet veren Kıymetcan Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi'nde, engelli öğrencilere atla terapi uygulanıyor.

  Çatal Mevkisi'ndeki rehabilitasyon merkezindeki, 120 bedensel ve zihinsel engelli öğrenci, normal eğitimin yanında ücretsiz olarak ata bindirilip, terapiye tabi tutuluyor. Üç atla hizmet verilen merkezde, ata binmeyi bir oyun olarak gören engelli öğrenciler, keyifli anlar yaşıyor.
  Kıymetcan Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi Uzman Fizyoterapisti Besime Çilli, “Bedensel engelli çocuklarımızın eğitimine ‘hipoterapi’ yani atla tedavi yöntemini uygulamaktayız. Bu tedavi yönteminde at üstündeki çocuğun bütün kaslarının çalıştırılarak denge, refleks ve koordinasyon düzeyini arttırılması amaçlanmakta. Bu tedavi yönteminin en önemli özelliklerinde birisi de, çocuğun tedavinin farkına varmayarak bunu oyun olarak algılaması” dedi.
  Çilli, bunun yanında, engellilere rutin fizyoterapi uygulamalarımızda çocuğun kas kuvvetini geliştirmeye, aşırı kasılmalarını azaltmaya, denge ve koordinasyon becerilerini geliştirmeye yönelik tedavi hizmeti de veriyoruz” diye konuştu.
  Çilli, zihinsel engelli çocuklar için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğiyle bahçelerine sera kurduklarını da anlatan Çilli, “Burada da çocuklarımız çeşitli bitkiler yetiştirmekte. Bu durum onların günlük yaşama daha fazla katılmalarını sağlamakta” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı