Ege Haberleri

  Engelliler eve kapanmayacak

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  19.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  HÜRRİYET Ege’nin dün manşetten duyurduğu, 23 yaş üzeri zihinsel engellilerin eğitim hakkı istediği haberi karşılığını buldu.


  Karşıyaka’da ikamet eden 39 öğrenci, bugün, Örnekköy İzmir İş Eğitim Merkezi’nde okula başlayacak.
  İzmir İş Eğitim Merkezi Müdürü Okday Serin, sorunu, Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Halk Eğitim Merkezi’yle ortaklaşa çözdüklerini söyledi. Serin, “Halk Eğitim Merkezi, Karşıyaka’da ikamet eden zihinsel engelli öğrencileri okulumuza kursa yönlendirecek. Halk Eğitim Merkezi’yle bugün itibariyle ortak kurs başlatıyoruz. Bu çözüm Türkiye’ye örnek olabilir. Her ilçe bizim gibi elini taşın altına koymalı. Karşıyaka’da oturan 23 yaş üstü tüm engelli öğrencileri tek tek aradık. Ancak toplamda 100’ün üzerinde öğrenci var. Onları kursa alamıyoruz. Diğerleri için kendi ilçeleri çözüm arayacak. Bu çocukları eğitim sisteminin dışına çıkaramayız” dedi.

  Engelliler eve kapanmayacak

  Ne olmuştu?

  Geçen temmuzda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, mesleki eğitim ve iş merkezlerine devam eden 23 yaş ve üzeri zihinsel engellilerin halk eğitim merkezlerine devam etmelerini öngören “Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” İzmir’de benzer durumdaki 150 zihinsel engelli öğrenci ve ailelerini isyan ettirdi.
  Karşıyaka Örnekköy’de bulunan ve yaklaşık 15 yıldır devam ettikleri merkezden kayıtları silinen öğrenciler, önceki gün sabah saatlerinde aileleriyle birlikte basın açıklaması yapmak amacıyla okul bahçesinde toplandı. Ellerinde pankartlarla çeşitli sloganlar atarak bekleyen zihinsel engelli öğrenciler, okuldan uzaklaştırılmak istemediklerini söyleyerek görevlilerin ve velilerinin engellemelerine rağmen içeriye girdi. Sloganlar atarak iş yaptıkları atölyelere giden öğrenciler, görevliler ve velilerinin uğraşlarıyla güçlükle bahçeye çıkarıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı