Ege Haberleri

  Engelli sürücüye güldüren ceza

  Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)
  15.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’da aracının önünde “Özürlü Park Kartı”bulunmasına rağmen fahri trafik müfettişi tarafından ceza kesilen Hulusi Kalaycı şoke oldu.

  Muğla’da aracının önünde “Özürlü Park Kartı” bulunmasına rağmen fahri trafik müfettişi tarafından “Taşıt yolu üzerinde engellilerin araçları için ayrılmış bölüme park etmek” suçundan 144 TL ceza kesilen Hulusi Kalaycı (62), şoke oldu. Kalaycı, cezanın iptali için Muğla Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava dilekçesi verdi.Muğla Kız Teknik Meslek Lisesi'nde edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yüzde 100 bedensel engelli Hulusi Kalaycı, Çarşamba günü, 48 EH 693 plakalı otomobilini Naci Karaosmanoğlu Caddesi'ndeki engelliler için tahsis edilen yol kenarına park etti. Özürlü Park Kartı'nın aracın ön camında asılı olduğunu ileri süren kalp pli takılı yaşayan Kalaycı, bir süre sonra döndüğünde fahri müfettiş tarafından aracına “Taşıt yolu üzerinde engellilerin araçları için ayrılmış bölüme park etmek” suçundan 144 TL para cezası kesildiğini öğrendi. Cezaya şaşıran Kalaycı, emniyet müdürlüğüne giderek durumu anlattı. Görevli polislerin, “Ceza kesildiği için geri alınamaz. Ancak, dava açarak sorunu giderebilirsiniz” dediğini anlatan Kalaycı, bunun üzerine Muğla Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurup, cezanın iptali için dilekçe verdi.

  Engelli sürücüye güldüren ceza

  Hakkını yasal yollardan arayacağını belirten Kalaycı, “Daha önce engellilerin araç plakalarında engelli amblemi bulunuyordu. Ancak, Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53 maddesindeki yer alan bu uygulama bir süre önce geçici madde ile değiştirilip, kişinin isteğine bırakıldı. Ben de bunun üzerine otomobilimin plakasındaki engelli amblemini kaldırttım. Engelli olmama ve engeliler için ayrılan yere park etmeme rağmen boş yere ceza yedim. Bu konuda başka engellilerin de mağdur olmaması için herkesle paylaşmak istedim” dedi. Kalaycı, Fahri Trafik Müfettişlerinin bu işi yapabilmeleri için gerekli bilgi birikimine sahip olması gerektiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı