Ege Haberleri

  Enerji verimliliğine genç mucitler damga vurdu

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  13.03.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ'de Enerji Verimliliği Derneği Şubesi'nin düzenlediği Enerji Kaynakları konulu resim, maket ve kompozisyon yarışmasının sonuçları belli oldu. Yarışmanın maket bölümüne katılan öğrenciler, birbirinden ilginç maketleriyle dikkat çekti.

  Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi'nin bu yıl ikincisini düzenlediği ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arası Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları resim, maket ve kompozisyon yarışmasının sonuçları belli oldu. Yarışmaya il genelindeki okullardan 100'e yakın öğrenci katıldı. Yarışma jürisinin resim, kompozisyon ve maket değerlendirmesinde ilk üçe giren toplam 12 öğrenciden birincilere dizüstü bilgisayar ve ücretsiz dershane, ikincilere tablet bilgisayar, üçüncülere de fotoğraf makinesi hediye edildi.

  DERECEYE GİRENLER
  Yarışmada maket kategorisinde Ticaret Borsası Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencisi Nilay Çatlı, kızartılmış bitkisel yağların mahallerden toplanma sistemi, geri dönüşümü, elektrik ve ısı enerjisinde kullanımı konusunda bio-enerji maket projesiyle birinci oldu. Özel Vildan İlköğretim Okulu'ndan 5'inci sınıf öğrencisi Muhammet Ali Şarkaya de saydam çatı ve koyu renkli tavan sayesinde ısınan ev projesiyle ikincilik elde etti. Ticaret Borsası Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Ayşegül Karabulut ise çiftlik evinde ekmek ve benzeri organik atıkların değerlendirilmesi, güneş ve rüzgar enerjisinin kullanımıyla ilgili projeyle üçüncü oldu. Bozkurt İnceler Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi Hüseyin Kale, hayvan dışkısından ısı enerjisi elde ettiği çiftliğinde rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi de yaptığı projesiyle mansiyon ödülüne layık görüldü.
  Resim kategorisinde Denizli Basma Sanayi Ortaokulu 4'üncü sınıf öğrencisi Doğa Avcı birinci, Atatürk İlkokulu 3'üncü sınıf öğrencisi Selin Sivas ikinci, Hürriyet Ortaokulu 4'üncü sınıf öğrencisi Ceylin Demirhan üçüncü oldu.
  Kompozisyon kategorisinde Arif Yalınkaya Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi Sude Yağmur Caner birinci, Atatürk Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi Bengü Sena Altun ikinci, Bozkurt Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Rümeysa Şimşek üçüncü oldu.
  Kompozisyon lise kategorisinde Acıpayam Anadolu Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Dilara Güneş birinci, Erbakır Fen Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Burak Ayva ikinci, Acıpayam Anadolu Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Hümeyra Sönmez üçüncü oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı