Ege Haberleri

  Enerji verimliliği için doğru kararlar şart

  İZMİR (DHA)
  12.09.2015 - 14:51 | Son Güncelleme:

  Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi, Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Hüseyin Vatansever, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının ancak yenilenebilir enerji imalat teşviğiyle mümkün olduğuna dikkat çekti.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından görüşe açılan Enerji Verimliliği Ulusal Eylem Planı'nın İzmir Çalıştayı, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde davetli kurumların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

  Tüm sektörleri ilgilendiren yatay ve sanayi eylem önerilerinin yanısıra bina ve ulaştırma sektörlerini ilgilendiren eylem önerileri hakkında katılımcıların bilgilendirilmesi, eylemlerin uygulanabilirliği, gerekliliği ve yaratacağı sonuçların üzerinde katılımcıların görüşlerinin alındığı çalıştayın açılışında konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi, Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Hüseyin Vatansever, bu yılın Haziran ayı rakamlarına göre 20.6 milyar dolarlık enerji ithalatının cari açığın yüzde 90.9'unu oluşturduğunu belirtti. Vatansever, "Enerji bağımsızlığı, Türkiye'nin dış politikası için önemli avantaj ve çıkış noktasıdır. Ve işte tam bu noktada; ülkemizde enerji ham maddesi ve makine ithalatından doğan cari açık azaltılması, enerjide dışa bağımlılığın azaltılarak arz güvenliğinin sağlanması, Türkiye'nin yenilenebilir enerji tesislerinde kullanılan teçhizatı üreten ihracatçı bir ülkeye dönüşmesi gerekmektedir. Enerjiyi daha verimli kullanmamız için; yenilenebilir enerji kaynaklarını daha yoğun kullanmamızın yanında, su-enerji ortak yönetimi, ileri saat uygulaması ve binalarda cam faktörü konularında da doğru ve yapıcı kararlar almamız gerekmektedir" dedi.

  Enerji verimliliği için doğru kararlar şart

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu da, "Enerji Verimliliği Strateji Belgesinin detaylandırılması, ileri süreçleri dikkate alarak yenilenmesi kararlaştırıldı. Yeni sürüm geliştirildi. Bunun uygulanabilir olması için Enerji Verimliliği Ulusal Eylem Planı'nı sizlerle hazırlayacağız. Hedefler, rakamlar daha net tanımlanacak" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı