Ege Haberleri

  Endişeli bekleyiş sürüyor

  Hürriyet Haber
  01.12.2014 - 17:40 | Son Güncelleme:

  Manisa'nın Soma İlçesi'nde, 301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez bölgesindeki ocak ile Atabacası ocağındaki toplam 2 bin 831 işçinin işten çıkartılmasının ardından, işçilerin endişeli bekleyişi devam ediyor.

  Sendikadan TKİ'den ve şirketten bir açıklama bekleyen işçilerden Serdal Turan, iş istediklerini söyledi. 6 aydır çift maaş aldıklarını dile getiren Turan, "Güvenlik görevlilerine isim listesi verilmiş. İsmi olmayanları işyerine almadılar. Hükümet çok uyanık davrandı. İşçileri susturmak için 6 ay çift maaş verdi. Esnafa da kredi verdi. Hepimiz susturulduk. Şimdi işsiz kaldık. İş istiyoruz" dedi.
  Soma'da giyim mağazası sorumlusu Nuray Sarıyer, "Kaza olduğu andan beri sorun yaşıyoruz. Dün yaşadık. Bugün yaşıyoruz ve bu gidişle gelecekte de yaşayacağız. Bir an önce yetkililer harekete geçmeli ve kalıcı önlemler almalılar" dedi.

  Unlu mamuller yapılan iş yerinin işletmecisi Alaattin Aygül ise madenin Soma için çok şey ifade ettiğini söyleyerek, "Bu kadar işçinin işsiz kalması demek, onlarca esnafın kepenk kapatması demek. Benim burada 23 kişi çalışıyor. O işçiler benim işyerime gelemezse ben ne yapacağım? Mecbur işçi çıkartacağım. Burada halkın arasına fitne sokanlar hariç, herkesin ortak hareket edip bu sorundan kurtulması lazım" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı