Ege Haberleri

  ENDA'ya can suyu

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  15.10.2015 - 17:12 | Son Güncelleme:

  ENDA ORTAKLIKLA enerjisini artıracak EGE’nin önemli iş insanlarının katılımıyla kurulan Enda Enerji Holding’e Verusa Holding ortak oldu.

  Ege’nin Çukurova Enerjisi olarak bilinen Enda’ya Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı üzerinden ortak olan Verusa, şirketin 21.45 hissesine sahip olarak en büyük ortak konumuna geldi. İkinci büyük ortağın payı yüzde 9 seviyelerinde kaldı.

  50 MİLYON TL GELDİ

  Verusaturk Girişim Sermayesi’nce KAP’a yapılan açıklamada şirketin yüzde 100 sermayesine sahip olduğu Pamukova Elektrik Üretim’in, şirketin 139 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin nakit olarak 234 milyona artırılması sürecinde 50 milyon 196 bin TL değerinde 50 milyon 196 bin adet payları satın aldığı belirtildi. Enerji sektöründe dev yatırımlara imza atan Verusa Holding yaklaşık 53 milyon liralık yatırımla son 2 yılın en büyük girişim sermayesi yatırımını gerçekleştirmiş oldu.

  3 YILDA HALKA ARZ

  Ortaklık sonrası değerlendirme yapan Enda Enerji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu, temmuzda aldığı sorumlulukla, yıllardır kar dağıtımı yapamayan Enda’nın ortaklarında oluşan güven kaybını ortadan kaldırmak ve sahip oldukları şirketlerine olan bu güven kaybını yeniden kazanmalarını sağlamak gibi bir amaç edindiğini söyledi. Bakioğlu, şunları kaydetti: “Nominal değerle artırıma giden Enda Enerji Holding’in sermaye artırımına katılmayan mevcut ortaklarımızın paylarını her ne kadar gayret ettiysem de maalesef İzmir’de değerlendirme imkanı bulamadım. Ortaklarımızın katılamadıkları yüzde 21.45 hissesi Verusa Holding’le yapılan protokol çerçevesinde satışı gerçekleşti. İştirakleri ve başarılı yatırımlarıyla tanınan Verusa’nın bilgi birikim ve yatırım konusundaki düşünceleri yönetimimizce memnuniyetle karşılandı. Verusa Holding Başkanı Mustafa Ünal, ilk yönetim kurulu toplantımıza yönetim kurulu üyemiz olarak katılacak. 13 Ekim itibariyle Enda sermayesi tescil edilmiş olup yatırılan ilk apellerin kısa vadeli borçların çoğunluğunun kapatılması gerçekleşti. Başkanlığımı onaylayan genel kurulda verdiğim sözler çerçevesinde tesislerin yenileme genişletme ve kapasite artırımları hariç sıfırdan başlaması gereken yatırımların onayı halinde yola devam edeceğiz. Enda’yı güçlü bir yapıya getirip en çok 3 yıl içinde halka açacağımızın sözünü verdik.” 

  ENERJİNİN 3 DALINDA

  Ege’nin en önemli projelerinden biri olan Enda Enerji Holding’in 5 HES’i bulunuyor. Çanakkale’de jeotermal santrali olan şirketin Kuşadası, Çeşme, Mordoğan ve Yaylaköy’de RES yatırımları var. Enda Holding’in kurulduğu yıldan bugüne kadar yaptığı yatırımlar ve kısa sürede devreye alınacak RES’ler dahil olmak üzere enerji üretimleri 365 MWE güce ulaşacak.

  200’DEN FAZLA ORTAK

  Enda Enerji Holding Ege’nin en önemli işadamlarının ortak girişimiyle kurulmuş bir şirket. 200’den fazla ortağa sahip şirketin diğer ortakları arasında FİBA Holding Başkanı Hüsnü Özyeğin ile Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet, TÜSİAD eski Başkanı Muharrem Kayhan, Metin Akpınar, Selim Yaşar da bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı