Ege Haberleri

  Emlakçılar yasa istiyor

  İZMİR (DHA)
  26.02.2016 - 13:24 | Son Güncelleme:

  İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, Türkiye’de sayıları 3 milyonu bulan emlakçıların çalışma hayatında köklü değişiklikleri içeren "Emlak Danışmanlığı Kanun Taslağı"nı dün, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi’ye sundu. Güleroğlu, "Kaçak emlakçılık yapanlara çok büyük para ve hapis cezaları gelecek" dedi.

  Emlakçılar yasa istiyor

  İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İEOSB) ile İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye dosyayı sunan Güleroğlu, taslağın sektörde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyledi. İZEKO Başkanı Mesut Güleroğlu, Türkiye genelinde 18 Oda ve 24 dernek güç birliği yaparak hazırladığı emlak danışmanlığı kanun taslağının ilk ateşinin İzmir’den yakıldığını ve yine İzmir’den Bakanlığa ilettiklerini belirterek, taslağın yer aldığı dosyayı Bakan Tüfenkci’ye verdi. Bakan Tüfenkci, sektörün sorunlarını yakından takip ettiklerini ifade ederek dosyayı inceleyeceğini söyledi.

  Ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlediği "Esnaf Bilgilendirme" toplantısında Bakan Yardımcısı Fatih Çiçek’e sunum yapan İEOSB Başkanı Zekeriya Mutlu, emlak yasasının çıkmasını istediklerini söyledi. İZEKO Başkanı Güleroğlu, taslağı Bakan Yardımcısı Çiftçi’ye de vererek, Türkiye’de bir ilke imza atarak tüm illerdeki emlakçılarla ortaklaşa bir yasa taslağı hazırladıklarını söyledi. Güleroğlu, "Bu yasa taslağının içerisinde bir çok yenilik bulunuyor. Emlakçılık artık üniversite mezuniyeti getirecek. Kaçak emlakçılık yapanlara çok büyük para ve hapis cezaları gelecek. Vatandaşa veya resmi kurumlara karşı yapılan yanlışlara karşı meslekten men edebilme yetkisi var. Artık bunu tüm Türkiye istiyor. 3 milyon emlakçıyı kapsayan bu taslak, köklü değişiklikler getirecek" dedi.

  Emlakçılığın eskisi gibi bir masa ve sandalye ile yapılabilecek meslek olmadığını söyleyen Güleroğlu, hazırladıkları yasa taslağının vatandaşı herhangi bir sorunla karşılaşmaları halinde muhatap olabilecekleri bir Oda’ya yönlendireceğini söyledi. Emlakçıların sadece yer gösterip komisyon alma döneminin sona erdiğini de ifade eden Güleroğlu, "Daha önce bir ev gösteriyorduk işte onun satışında komisyon bedeli istiyorduk ama şimdi size çok iyi bir hizmet sunuyoruz. Çünkü bunun eğitimini aldık. Acaba bu daireyi alsak ne kadar kar edebiliriz, burada oturmak size uygun mu değil mi diye bütün alt yapı çalışmalarını yaparak hareket ediyoruz" diye konuştu.

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı