Ege Haberleri

  Elektrikli bisiklet için sıkıyönetim

  Ekrem ÇAĞLAR, (DHA)
  24.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Salihli’de sayıları hızla artan ve küçük yaştaki çocukların bile kullandığı elektrikli bisikletlere karşı sıkı önlemler alınması kararlaştırıldı.

  İLÇE Emniyet Müdür Yardımcısı Rıza Akın, Trafik Büro Amiri Şahı Merdan Turan ve motosiklet satıcıları Polis Lokali’nde bir araya geldi. Toplantının gündem maddeleri motosiklet sürücülerinin kask takması için çalışma başlatılması ve elektrikli bisiklet kullanıcılarına kısıtlama getirilmesi oldu.Emniyet Müdür Yardımcısı Akın, elektrikli bisiklet kullanma yaşının 15’e kadar düştüğünü söyledi. Bunun önüne geçilmesi için önlem alınması gerektiğini ifade eden Akın, “Bundan sonra 15 yaş altındakilere cezai işlem uygulamayacağız ama sahibine araç kullandırtmaktan ceza keseceğiz” dedi.

  Şarj bitecek diye far yakmıyorlar

  Trafik Büro Amiri Turan da elektrikli bisiklet sürücülerinin şarj bitecek diye gece farlarını yakmadığına dikket çekti. Turan, “Ters yönden ve kaldırımlardan gidip, kırmızı ışık ihlali yapıyorlar. Ailelerden ricamız 15 yaşından küçük çocuklara bu bisikletleri vermesinler. Çünkü tehlike arz ediyorlar” diye konuştu.
  Salihli’de tescilli olarak 27 bin 155 motosiklet kaydı bulunduğunu da hatırlatan Şahı Merdan Turan, sözlerine şöyle devam etti: “Buna karşın A2 ehliyete sahip 15 bin 89 kişi var. İlçede ölümlü motosiklet kazalarının artması üzerine kask denetimlerimizi sıklaştırdık. Şu anda sürücülerin yüzde 95’i kask takıyor. Amacımız insanlara ceza kesmek değil, sadece hayatın ne kadar değerli olduğunu hatırlatmak. Sürücülerden ricamız kendilerini en iyi şekilde koruyabilecek kaskı mutlaka takmaları.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı