Ege Haberleri

  Elektrik zammına sanayici tepkisi

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  02.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, dövizin yükselişi ve petroldeki fiyat artışı sonrasında elektriğe zam beklentisi içinde olduklarını, ancak oranın çok yüksek tutulduğunu söyledi.

  Tüketilen elektriğin yarısının sanayi, yarısının da ticarethane ve konutlarda kullanıldığını kaydeden Keçeci, “Elektrik tüketiminde bu denge nedeniyle maliyetlerini ihracata yansıtmakta zorlanan sanayici ağır yük altında. Bu nedenle zam yansıtılacaksa ve tasarruf hedefleniyorsa ticarethaneler ve evlerde bu zam oranı yüksek, sanayide ise düşük tutulmalıdır. Sanayiyi bu elektrik zammından daha az etkilenir hale getirmek gerekiyor” dedi.
  Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert de, zammı çok ağır bulduklarını belirti. Dövizdeki artışın fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Kocasert, “Maliyetler de artacaktır. Umarız artığı gibi düşer. Bu zammı yüksek buluyoruz. Bu zam çok ağır her ne kadar sonuçları kaçılmaz ve dış kaynaklı olsa da” diye konuştu. Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Hüseyin Memişoğlu ise, elektrik zammının istihdama ve üretime olumsuz yansıyacağını kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı