Ege Haberleri

  Elektrik üretimi yıl sonunda

  Ramazan ÇETİN, (DHA)
  11.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli’de Honaz İlçesi’nin Kaklık Beldesi’ndeki yaptırılan Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin inşaatı tamamlanmak üzere.

  Denizli’de Honaz İlçesi’nin Kaklık Beldesi’ndeki 500 milyon Euro yatırımla RWE & TURCAS tarafından yaptırılan Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin inşaatı tamamlanmak üzere.Yüzde 90’ı biten 775 MW kapasiteli santral, bu yıl sonunda elektrik üretimine başlayacak ve Türkiye’nin toplam elektrik üretimine yüzde 2 katkı sağlayacak.
  RWE&TURCAS Güney Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürü Hermann-Joef Thieltges, santralin 3.5 milyon meskenin elektriğini karşılayacağını belirterek, “Yüzde 56.6 verimlilikle hizmet verecek olan santral, aynı zamanda Türkiye’deki en çağdaş ve çevre dostu tesislerden biri olma hedefiyle kuruluyor. Türbin de dahil olmak üzere tüm binalarla, santral inşaatının yüzde 90’ı tamamlandı. Su ve buhar tesisatı ile basınç testleri de kısa sürede bitirilecek. Su ve buhar tesisatları için temizlik çalışmaları da eş zamanlı olarak yürütülüyor” dedi.

  YENİ İSTİHDAM SAĞLAYACAK
  Santralin elektrik üretimine başlayıp, ulusal şebekeye bağlanmasının ardından 60 kişiyi istihdam edeceklerini ifade eden Thieltges, “Şu an yaklaşık 1100 kişi çalışıyor. Çalışanların üçte biri Denizli ve Kaklık’tan geliyor. Bunun yanı sıra proje kapsamında 18 Türk ana tedarikçiyle çalışılıyor. Teknik ekibi oluşturan 38 personel, bir yıl boyunca süren eğitimlerini inşaatın devreye alınmasına yakın bir tarihte tamamlayacak. Ayrıca ateşleme ve buhar türbinlerindeki testlerden önce tüm çalışanlar, işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitim ve denetimden geçirilecek” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı