Ege Haberleri

  Ekonomiden kısa kısa

  Hürriyet Haber
  30.04.2010 - 21:32 | Son Güncelleme:

  Demirtaş: İç hat sıkıntılıizmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin gelen ve giden yolculara hizmette yetersiz kaldığını öne sürdü. Yaz mevsimiyle birlikte sorunun daha da ciddi hale geldiğini kaydeden Demirtaş, İç Hatlar’ın alanı 28 bin 500 metrekare iken, Dış Hatlar Terminali’nin 107 bin 699 metrekare olduğuna dikkat çekti. Sıkıntı çözülmeliDış Hatlar’ın kapasitesinin 5 milyon, İç Hatlar’ın ise 4 milyon yolcu olduğunu anlatan Demirtaş, “2009’da Dış Hatlar’ı 1 milyon 667 bin, İç Hatlar’ı ise 6 milyon 200 bin yolcu kullandı” diye konuştu. Sorunun giderilmesi için İç Hatlar Terminali’nin en kısa zamanda yenilenmesi, ya da Dış Hatlar Terminali’nin bir bölümünün iç hat yolcularına tahsis edilmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş, “Deniz limanımıza kruvaziyer yanaştıramıyoruz. Yolcuları uçaktan indirip bindiremiyoruz” dedi.

  Philsa çevre dostu

  PHILIP Morris/Sabancı’nın Torbalı fabrikasında yapılan iyileştirmelerle çevre kirliliğini önleme, sera gazlarını azaltma ve enerji tasarrufunda başarı sağlandı. 2005’te başlayan çalışmalar sonucu elektrik tüketimi 2004’e göre 434 bin kWh azaltıldı. Philsa İşletmeler Direktörü Matthias Knoop, “İyi bir kurumsal vatandaş olarak çevrecilik bilinci ile hareket ediyoruz. Aldığımız önlemlerle atık geri dönüşüm oranımızı yüzde 96’nın üzerine çıkararak doğalgaz ve enerji tasarrufunda önemli ilerleme sağladık” diye konuştu.

  izmir borsası

  ? izmir Ticaret Borsası’nda pamuk piyasası alakalı. Endeks 19413. Borsada alım satım olmadı. Çekirdeksiz kuru üzüm piyasası alakalı. Tüccar 90 ton işlem yaptı. 7 ile 10 numara üzümler 2.05 ile 2.30 liradan satıldı.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı