Ege Haberleri

  Ekonomiden kısa kısa

  Hürriyet Haber
  02.08.2009 - 21:35 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de 60 yolcu gemisi ile istanbul ve Marmara’da günde 65 bin, izmir’de 25 bin yolcuya ulaşan Turyol, yeni yatırımını şirin tatil beldesi Foça’ya yaptı. Foça’da deniz ulaşımında faaliyet gösteren Turyol, üç yıldır Midilli- Foça hattında yolcu taşıyor. Turyol Turizm ve Yolcu Taşıma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can, “Üç yıl önce Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile tanışmamızdan sonra deniz ulaşımı fikri üzerinde yoğunlaştım. Ben tam bir Foça aşığıyım” dedi. 

  PHILSA’ya vergi ödülü

  izmir Vergi Dairesi Başkanı Dr. Mustafa Bulut, 2008 yılı vergilendirme döneminde vergiye tabi en yüksek kazançta 1’inci sırada yer alması nedeniyle PHILSA Genel Müdürü Matthias Knoop’a plaket verdi. Birinci sıradasınızPHILSA Torbalı Tesisleri’ni ziyaret eden izmir Vergi Dairesi Başkanı Dr. Mustafa Bulut, “İlimizde 2008 yılı vergilendirme döneminde vergiye tabi en yüksek kazanç beyan eden kurumlar vergisi mükellefleri sıralamasında 1’ici sırada yer almanızdan dolayı şirketinizin hissedar, yönetici ve çalışanlarını tebrik ederim” dedi. Bölgedeki yerimizPlaketin PHILSA çalışanlarını onurlandırdığını bildiren Matthias Knoop da “Ege Bölgesi’nde, özel sektör kuruluşları arasında en yüksek vergi ödeyen, en yüksek yatırımı yapan şirketiz” diye konuştu.

  ING Bank emlak sektörünü eğitiyor

  ? TÜRKİYE genelindeki emlak odaları ve dernekleri ile bir dizi işbirliği protokolüne imza atan ING Bank, konut sektöründeki atılımını izmir Emlak Komisyoncuları Odası ile pekiştirdi.Konut kredileri ? Atatürk Kültür Merkezi’nde İzmirli emlak komisyoncuları ile biraraya gelen ING Bank Türkiye Konut Finansmanı Genel Müdür Yardımcısı Özgür Öztürk, konut kredisi pazarında giderek büyüdüklerini belirterek, “Emlak odaları ile başlattığımız bu işbirliği sürecinin sektörde beklenen canlanmaya katkısı olacağına inanıyoruz” dedi. İZEKO Başkanı Mesut Güleroğlu da işbirliğinin sektörün vizyonunun gelişmesi açısından da önemli olduğuna dikkat çekti.

  Menemen çömleği markası

  ? Hüsamettin DOĞANizmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Avrupa Birliği (AB) kredilerinden Menemen’deki çömlek ustalarını yararlandırabilmek için harekete geçti. Yaklaşık bir aydır proje hazırlığında olduklarını söyleyen Birlik Proje Koordinatörü Gülay Umulu ve Proje Danışmanı Tuğrul Şahbaz, Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral’ın evsahipliğinde çömlekçilerle biraraya geldi. Başvurudaİlçede toprak işçiliği sanatının önünün açılması için 120 bin Euro hibe kredi alınabileceğini söyleyen Umulu, “14 Ağustos’a kadar AB Komisyonu’na başvurumuzu yapacağız. Projemizin kabul edilmesi durumunda 1 Ocak 2010 itibariyle kredi kullanabiliriz. Alınacak kredi işletmelere dağıtılmayıp, sektörün önünü açacak girişimlerde kullanılacak” dedi. Umulu, projenin ilk ayağı olarak Menemen’deki Erdinç-Ahmet Cengiz Mesleği Eğitim Merkezi bünyesinde çömlekçilik eğitimi verilmesi hedeflendiğini açıkladı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı