Ege Haberleri

  Ekonomiden kısa kısa

  Hürriyet Haber
  03.07.2009 - 22:00 | Son Güncelleme:

  Tekstili unutmak geleceği karartır

  KÜRESEL krizin etkisiyle yılın ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 13.8 küçülmesi, ayakta kalma mücadelesi veren iş dünyasında soğuk duş etkisi yarattı. izmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, “Büyüme hızı rakamlarıyla silkelenmiş ve irkilmiş olduk” diyerek, Tekstil ve tarımsal sanayiye sektörel teşvik kalemlerinde yer verilmemesinin, Türkiye’nin geleceği için hata olacağını söyledi. Kocagöz, “Bir çok bölgemizde tam kapasite ile çalışamayan tesisler varken, bu boşluğu doldurmak yerine yeni yatırımlar ile istihdama bir çare aramak pahalı bir yol. Üzülerek görüyoruz ki aylardır destek çağrısında bulunduğumuz Türkiye’nin lokomotif sektörü tekstil ve tarımsal sanayiye teşvik verilmedi. Kim ne derse desin, Türkiye tarım açısından avantajlı bir iklim ve coğrafyaya sahip. Bu anlamda dünyada öne geçme fırsatı” diye konuştu.

  Rus marketlerine Denizli meyvesi

  Osman Nuri BOYACI, (DHA)DENİZLİ’de yaş sebze ve meyve ithalatında Bitki Sağlık Sertifikası ve Gıda Sağlık Sertifikası isteyen rusya’ya doğrudan ihracat yapılabilmesi için Tarım İl Müdürlüğü İl Kontrol Laboratuvarı’na iki cihaz alındı. GAğır metal analizlerinin yapılabilir hale gelmesiyle Denizli, rusya Federasyonu’na yaş sebze ve meyve ihracatında yetkili hale geldi. Vali Yavuz Erkmen, ihracatçıların ürünlerini başka illerden ihraç etmek zorunda kalması yüzünden yaşanan sıkıntıların sona erdiğini belirterek, “İhracat işlemlerinde zaman kaybı ve benzeri zorluklar nedeniyle rusya ile çalışan ihracatçılar, Denizli’den ürün almada pek istekli davranmıyor, dolayısıyla üretici de mahsulünü değerinde satamıyordu. İl Özel İdare bütçesinden 478 bin, Tarım Köy İşleri Bakanlığı’ndan da 136 bin lira sağlanarak, sorun ortadan kalktı” dedi.

  Orkide’den genç aşçılara tam destek

  ? ODKİDE Yağları, Bolu Mengen’de düzenlenen “25’inci Aşçılık ve Turizm Fuarı”nda lezzet rüzgarı estirdi. Orkide’nin renkli standıyla göz doldurduğu fuarda genç aşçılar Orkide Yağları ile birbirinden leziz yemekler hazırladı. 25 yıldır geleneksel olarak düzenlenen ve aşçılar diyarı Mengen’in adını tüm dünyaya duyuran festivalde, yaklaşık 40 genç aşçı kıyasıya mücadele etti. Endüstriyel Ürün Satış Müdürü İbrahim Şener, “Orkide Yağları olarak geleceğin lezzet ustaları genç aşçılarımızın yanında olmaktan gurur duyuyoruz. Lezzet kadar sağlığın da öne çıktığı yemek kültüründe Orkide aranan ve en çok tercih edilen marka” diye konuştu.

  Erdemler Petrol Ege birincisi oldu

  ? BP’nin akaryakıt istasyonlarında gerçekleştirdiği gizli müşteri değerlendirmeleri sonucu “Akaryakıt Hizmet Kalitesi Ödülleri” törenle verildi. Uşak Banaz’da Erdemler Petrol Ürünleri Ege Bölge Birincisi olurken, Aydın Zeybek’te hizmet veren Ege Akaryakıt ikinciliğe layık görüldü.Üçüncü sırayı ise Aydın Pınardere’de bulunan Parmaksızlar Turizm Tekstil’e ait istasyon aldı. BP Pazarlama ve Ticaret Müdürü Yiğit Meral, rekabet ortamında istasyonlarda fark yaratacak tek konunun kaliteli hizmet olduğunu vurguladı, “Hedefimiz en kaliteli hizmeti sunmak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı