Ege Haberleri

  Ekonomi ilk sırayı alsın

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  02.09.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İzmir Ticaret Borsası’ndaki ‘oda ve borsaların ortak yönetim kurulu toplantısı’na katıldı.

  İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, ülke gündeminde ilk sırayı siyaset yerine ekonominin alması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

  Cari açık kambur gibi

  “820 milyar dolarlık ekonomiyiz ama bir dünya markamız yok. Ortalama geliri 30 bin doları aşkın 500 milyon insanın yaşadığı AB gibi bir büyük pazar yanı başımızda ama ihracatımızın sadece yüzde 3’ü ileri teknoloji ürünlerinden oluşuyor. Avrupa’nın en dinamik demografisine sahibiz ama bu dinamiği iyi yönetemediğimiz için ortalama eğitim seviyemiz 6.5 yıl. Cari açığı kambur gibi sırtımızda taşıyoruz. Kadınların sadece yüzde 30’u iş gücü piyasasında. Ar-Ge bütçesi hala Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 1’inden az. Bu manzarayı tersine çeviremediğimiz sürece orta gelir tuzağından kurtulup gelişmiş ülkeler ligine çıkamayız. Sıçrama yapmamız şart. Siyaseti ülke gündeminden düşürüp ekonomiyi ilk sıraya almalıyız.”

  OSB’ler dolana kadar teşvik

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, organize sanayi bölgelerinin yüzde 51’inin boş olduğuna dikkat çekerek, “İzmir’le
  ilgili bir geri kalmışlık söyleniyor. Yabancı sermayenin en çok geldiği kent İzmir. İzmir’e gelen yabancı sermaye, sanayi üretimi yapıyor. İzmirli vergi olarak bire beş de verir ancak 10 sanayi bölgesinin yüzde 51’i boş. Yatırımcı bekliyor. Bunun nedeni her gün İzmir’den Manisa’ya en az 30 bin kişi gidiyor. 3.5 kilometrelik çap içinde dört değişik teşvik modeli var. Bu OSB dolana kadar komşu ilin haklarından yararlanmalıyız” dedi.

  Kentsel dönüşümde görev

  İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, kalkınma ajanslarının yapısının değiştirilmesini istedi, “Devletçi bir yapısı var. Devletin kurumu yine devletin kurumlarına destek veriyor. Kentsel dönüşümde odalara görev verilsin. Yüzde 95’i bizim üyelerimizin yerleri. Sözleşme de hazır olmasına rağmen alamadık” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı