Ege Haberleri

  Ekocan'ın ilk ürünü çekirdeksiz karpuz

  Hürriyet Haber
  21.10.2008 - 19:42 | Son Güncelleme:

  Organik gıda üretmek amacıyla İşbirliği Holding bünyesinde kurulan Ekocan, deneme üretimini tamamladı. Başkan Ekrem Demirtaş, çekirdeksiz karpuz üretimi ile başladıklarını söyledi.

  İŞBİRLİĞİ Holding'in organik gıda üretmek üzere kurduğu Ekocan İşbirliği Organik Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. deneme üretimini tamamladı. İlk olarak çekirdeksiz karpuz üretimi yapıldı. Ekocan İşbirliği Organik Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in Torbalı ilçesindeki tesislerde düzenlenen tanıtım toplantısında tamamlanan deneme üretimleri ile ilgili bilgi verdi.

  500 dönüm arazi

  Demirtaş, 1.5 milyon lira sermaye ile kurulan şirketin 117 dönüm arazi üzerinde organik tarım yaptığını söyledi. Çiftçilerle anlaşma yaparak ürettikleri ürünlerin tamamını alım garantisi vererek anlaşmalı üretim yapmayı istediklerini ifade eden Demirtaş, "İlk etapta 500 dönüm arazi üzerinde organik tarım yapmayı hedefliyoruz. Ekocan olarak arazi satın alıp üretim yapmak yerine, çiftçiye teknik bilgi ve tohum vererek ilaçsız mücadele ile üretilen organik ürünlerin satın alınmasının garantisi vereceğiz" diye konuştu.

  Tohumlar İsrail'den

  İlk olarak çekirdeksiz karpuz yetiştirdiklerini belirten Demirtaş, "Tohumlar, İsrail'den ithal ediliyor. Türkiye'nin en modern iki organik tarım serasında domates ve biber üretimine başladık. Biberler 26 Eylül, domatesler ise 23 Eylül tarihinde ekildi. Kasım ayında hasatı yapılacak. Her hafta 15 ton domates hasat edilecek. Toplamda 300 ton domates üretilecek ve 500 bin dolarlık gelir elde edilecek. Biberde toplamda 100 ton üretim yapılıp, 200 bin dolarlık gelir elde etmeyi planlıyoruz" diye konuştu. Teknik hizmet aldıkları firmanın Almanya ve Hollanda'da ofisleri olduğu ve buradan bütün Avrupa'ya ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Demirtaş, bu şirket ile 4 yıllık anlaşma yaptıklarını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı