Ege Haberleri

  EGİAD'dan şiddete karşı savunma eğitimi

  Hürriyet Haber
  13.08.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

  EGE Genç İşadamları Derneği (EGİAD), kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin bir türlü önlenememesi üzerine şiddet gören kadınlara meşru müdafaa haklarını kullanabilmeleri için savunma sanatları üzerine eğitim vermeye hazırlanıyor.

  Türkiye'de her 10 kadından 4'ünün eşi ya da birlikte olduğu erkekten şiddet gördüğünü, her 2 kadından birinin eşiyle tartışmaya girmeye korktuğunu, cinsel saldırı oranlarının ise yüzde 47 oranında arttığını dile getiren EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, bu kapsamda "Kendini Korumayı Öğren" başlığıyla harekete geçtiklerini kaydetti. Şiddete karşı kişisel savunma tekniklerinin EGİAD üyesi her kadına öğretilerek, daha güçlü ve özgüvenli genç nesiller yaratılmasının hedeflendiğini belirtti. Kaya, bu sosyal sorumluluk projesi ile kadınların kendilerini koruma tekniklerini öğrenebilecekleri vurguladı.

  EGİADdan şiddete karşı savunma eğitimi

  Türkiye'de 21 kadının devletin kontrolünde bulunmasına rağmen cinayetlere kurban gittiğini hatırlatan Kaya, kadına şiddeti önlemek için hazırlanan 6484 Sayılı Yasa'nın hala kadınları koruyamadığının görüldüğüne dikkat çekti. Yasanın şiddet mağduru kadınlara adeta 'Potansiyel katil kapınıza dayandığı zaman polisi arayın' dediğini dile getiren Kaya, "Nefsi müdafaa, meşru savunma hakkı kapsamında kadınlar kendilerini korumayı öğrenmeliler. Kadına yönelik taciz, tecavüz, cinsel istismar, kadın cinayeti, kasten yaralama, emek sömürüsü oranının en yüksek olduğu ülkeler arasındayız. Ülkemizde son dört yılda cinsel saldırı suçlarında yüzde 47 oranında artış yaşanmış.

  EGİADdan şiddete karşı savunma eğitimi

  Fiziksel şiddete ailelerin yüzde 34'ünde, sözlü şiddete ise yüzde 53'ünde rastlanması durumun vahametini göstermektedir. Son dönemde hızla artış gösteren bu oranlar, toplumsal sorumluluk ve insan olmanın gereği olarak hepimizin canını sıkmaktadır. EGİAD projeleri kapsamında biz de kadınlarımıza el uzatmayı istedik. Kadınlarımızın şiddete karşı kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri amacıyla "Savunma Sanatları Kursu" açmış bulunuyoruz.

  EGİADdan şiddete karşı savunma eğitimi

  Aikido, Wing Tsun alanındaki değerli eğitmenlerimiz Recep Aykın ve Ümit Vurgun'un katılacağı etkinlik 18 Ağustos 2014 Pazartesi Günü Saat 17.00 ile 19.00 arasında dernek merkezimizde gerçekleştirilecektir. EGİAD bayan üyeleri öncelikli olmak üzere tüm üyelerimize açık olan etkinliğimiz ile şiddete, savunma ile dur diyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı