Ege Haberleri

  Ege'ye üç teknopark

  Hürriyet Haber
  23.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Seferihisar'da 500 hektarlık bir alana kurulacak Ege Bölgesi'nin ilk teknoparkının ardından, Aydın ve Dokuz Eylül Kampus'undaki projeler için çalışmalara başlandı

  Yurdun merkezi olacak

  PLANLI sanayileşmenin öncülüğünü yapan Ege Bölgesi, organize bölgelerden sonra teknopark projeleriyle de ilklere imza atmaya hazırlanıyor. Ege, kuruluş çalışmaları başlayan 3 teknoparkla, 2000'li yıllarda Türkiye'nin teknoloji merkezi olmayı hedefliyor.

  500 hektarlık alanda

  SEFERİHİSAR'da 500 hektarlık alana kurulacak teknopark için ÇED raporu alma aşamasına geldiklerini belirten EBSO Başkanı Atıl Akkan, ‘‘Burada Türkiye'nin ilk teknopark organize sanayi bölgesini kuruyoruz. Önümüzdeki yıl da inşaata başlayacağız’’ dedi.

  Teknoloji üreten bölge

  EGE'nin teknoloji üreten bölgeye dönüştürülmesi için çalıştıklarını belirten Akkan, önümüzdeki yıl da Aydın'da kurulacak teknopark için harekete geçeceklerini söyledi. Akkan, Aydın'daki teknoparkın daha çok tarım sektöründe araştırma çalışmaları yapacağını bildirdi.

  İki yıl sonra ikincisi

  İZMİR Teknopark A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar ise Dokuz Eylül Kampusu'nde İsraillilerle ortak teknopark kurma çalışmalarına başladıklarını söyledi. Yaşar, ‘‘İkinci teknoparkımızı, 2 yıl içinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz’’ diye konuştu. Esin KÖSE / İZMİR, (DHA)

  TÜRKİYE’DE

  İLK ÖRNEK

  TÜRKİYE'nin ilk ve tek teknopark organize sanayi bölgesinin 500 hektara yayılacak inşaatına önümüzdeki yıl başlayacaklarını belirten EBSO Başkanı Akkan, ‘‘Bölgede, gıdadan gen teknolojisine kadar hemen her alanda çalışma yapılacak. Yerli ve yabancı firmaların bölgede yatırım yapmalarına da imkan sağlayacağız. Araştırma merkezleri, laboratuvarlarda üniversite öğrencileri, öğretim görevlileri yeni projeler üzerinde araştırmalar yapacak. Bölgede ilköğretim, lise ve üniversitenin yanısıra toplu konut alanları da olacak’’ dedi.

  İSRAİL’DEN DESTEK VAR

  EGE Üniversitesi'nde kurulu ve Uluslararası Teknoparklar Birliği'nin asil üyeliğe kabul ettiği Türkiye'nin tek teknoparkı olan İTAŞ (İzmir Teknopark A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Buca'daki Dokuz Eylül Üniversitesi Kampusu'nda ikinciyi kurmak istediklerini söyledi. Projeyi, İsrailliler'le ortak gerçekleştireceklerine dikkati çeken Yaşar, ‘‘İsrail'de 6 teknopark var ve bu konuda çok iyiler. Projeyi yeni atanan Vali Alaaddin Yüksel'e götürüp, onay alacağız. Ardından da 500 bin dolar sermaye ile şirketimizi kurarak, 2001'de inşaata başlayacağız’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı