Ege Haberleri

  EGEV'e alternatif proje

  Hürriyet Haber
  05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası, Ege Kalkınma Vakfı'nın (EGEV) işlevine alternatif olarak değerlendirilebilecek bir projeye start verdi. İTO, İngiltere'deki Shropshire Ticaret Odası ve Fransa'daki Chartres Ticaret Sanayi Odası İşbirliği'yle İzmir ve Ege Bölgesi'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasını amaçlayan projeye imza attı. Projeye Dokuz Eylül ve Ege Üniversiteleri'nden de destek alacaklarını belirten Başkan Ekrem Demirtaş, ‘‘Proje 250 bin dolara malolacak ve bölgemizin kalkınmasını sağlayacak’’ dedi.

  DEMİRTAŞ, EGEV'in bölge ekonomisini kalkındırma projesi EBKA'yı eleştirdi, ‘‘Bugüne kadar somut bir adım atılmadı, her şey lafta kalıyor. Bir yıldır sürdürdüğümüz bu projeyi kamuoyuna açıklamadık, çünkü birlik ve beraberlik ruhuna zarar vermek istemedik’’ diye konuştu.

  EGEV katılamaz

  PROJEYELE, EGEV'le rekabet etmeyi düşünmediklerini söyleyen Demirtaş, ‘‘Bizim projemiz daha önce kabul görmedi. Biz de tek başımıza hareket ettik. Şu anda anlaşmalarımızı imzaladık, konsorsiyumu oluşturduk. EGEV'in bu aşamadan sonra projeye katılma şansı yok. Ancak biz EGEV'in bölge ekonomisini kalkındırma amacıyla yapacağı her türlü çalışmaya maddi ve manevi destek vermeye hazırız’’ dedi.

  DEMİRTAŞ, proje sonucu 10 ikili anlaşma imzalanarak, iki teknoloji transferi sağlanacağını, altı ortak yatırım gerçekleştirileceği ve bölgenin iş gücü ve istihdamına dönük planlama yapılacağını söyledi.

  İllere yayılacak

  PROJE çerçevesinde hazırlanacak ilk raporda, tarım, genel ekonomik yapı, demografik yapı, ulaşım, eğitim ve sektörel bazda verilerin ortaya çıkarılacağını ifade eden Demirtaş, sonuçların diğer illere de yayılacağını söyledi, ‘‘Bu proje Türkiye'ye de örnek olacak bir projedir. Bölgemizin İngiltere başta olmak üzere diğer AB ülkeleri ile işbirliğinin somut yollarının açılmasını sağlayacaktır’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı